Samorządy zwlekają z dofinansowaniem nowego systemu adopcyjnego
Czy samorząd przekazał już ośrodkom pieniądze na działalność? - Nie, ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze środków z budżetu państwa. Ośrodki adopcyjne w naszym województwie funkcjonują w chwili obecnej jako dwa wydziały w Departamencie Infrastruktury Społecznej i mamy zgodę Zarządu Województwa Lubuskiego, aby do momentu otrzymania środków finansować działalność Ośrodków ze środków samorządu województwa - tłumaczy Mirosława Dulat.
W Bydgoszczy powołano Kujawsko-Pomorski Ośrodek Adopcyjny wraz z filiami w Toruniu, Włocławku i Jaksicach (powiat inowrocławski). Na ośrodki niepubliczne zabezpieczono na razie 200 tys. zł. Do 23 stycznia potrwa nabór w konkursie ofert na wsparcie procedur adopcyjnych.
W województwie łódzkim wciąż nie wiadomo, jaka kwota zostanie przekazana Regionalnemu Ośrodkowi Adopcyjnemu (ROA) w Łodzi z filią w Piotrkowie Trybunalskim, a jaka dwóm ośrodkom niepublicznym. Są to Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Łodzi (będzie prowadził także adopcyjny bank danych) i Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Zarządu Łódzkiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. - Obecnie Urząd Marszałkowski w Łodzi czeka na decyzję wojewody łódzkiego, określającą wysokość środków, które będą przeznaczone na działalność ROA wraz z jego filią oraz na dwa ośrodki niepubliczne, które spełniły wymogi – poinformował Szymon Zatorski z łódzkiego ROPS. Na razie wiadomo tylko, że Zarząd Województwa wprowadził autopoprawkę do projektu budżetu na 2012 r., zabezpieczając środki na działania ROA w pierwszym kwartale. Ma to być 200 tys. zł.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.