Za „bardzo prawdopodobną” uznał podróż apostolską Benedykta XVI do Libanu w 2012 r. dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.
Papież miałby tam ogłosić adhortację apostolską, będącą owocem Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, jakie odbyło się w Watykanie w 2010 r.
Włoskie media spekulują, że do wizyty mogłoby dojść we wrześniu. Podawane są już nawet konkretne daty ewentualnej podróży: 13-14 września (święto Podwyższenia Krzyża Świętego) lub weekend 22-23 września. Według mediów Benedykt XVI miałby odwiedzić Bejrut i siedzibę patriarchatu maronickiego w pobliskim Bkerké.
Gdyby rzeczywiście doszło do tej wizyty, byłaby to pierwsza podróż papieża na Bliski Wschód po wybuchu tzw. arabskiej wiosny, czyli ruchu masowych protestów, które w kilku państwach doprowadziły do obalenia dotychczasowych władz.
Benedykt XVI byłby trzecim papieżem odwiedzającym Liban. W dniach 10-11 maja 1997 r. był tam bł. Jan Paweł II, aby ogłosić adhortację apostolską po Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Libanu. Wcześniej, 2 grudnia 1964 r. Paweł VI zatrzymał się w Bejrucie w drodze na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Bombaju; wygłosił jednak tylko przemówienie na lotnisku.
Katolikami (w większości maronitami) jest jedna czwarta mieszkańców Libanu, zaś około 54 proc. to muzułmanie, po połowie sunnici i szyici.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.