Watykan i europejskie "nie" wobec eutanazji

Stolica Apostolska jest zadowolona z rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie zakazu eutanazji. „Eutanazja, rozumiana jako celowe zabijanie przez działanie lub zaniechanie pewnych działań, w celu uzyskania przez daną osobę domniemanych korzyści, musi być zawsze zakazana” – czytamy w dokumencie uchwalonym 25 stycznia br. w Strasburgu.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy, ks. prałat Aldo Giordano w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że sformułowanie to jest „trafne i bardzo pozytywne”. „Wydaje mi się, że ma ono największe znaczenie na płaszczyźnie prawnej i kulturowej w Europie” – zaznaczył.

Rezolucja zatytułowana: „Ochrona praw i godności człowieka poprzez zwracanie uwagi na wcześniej wyrażone życzenia pacjentów” opiera się na 8 art. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczy zakazu podejmowania jakichkolwiek działań bez wyraźnej zgody osoby zainteresowanej. Zgodnie z nią nie wolno manipulować opinią pacjenta, musi ona być wyrażona w sposób nie budzący żadnych wątpliwości.

Zdaniem ks. Giordano wobec ciągłych wątpliwości co do wartości życia rezolucja Zgromadzenia w istocie odzwierciedla wielosetletnie doświadczenie, „zasadę naszej historii”. Wyraził on nadzieję, że „nie“ wobec eutanazji będzie „punktem odniesienia dla sądowego orzecznictwa jak i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". Ponadto ks. Giordano widzi w rezolucji wyraz kulturowej zmiany, jaka dokonuje się na naszym kontynencie.

„Europa zabrała głos, chce na nowo odkryć tajemnicę życia i śmierci oraz zrozumiała, że nie jesteśmy panami życia i śmierci, również dlatego, że są to również wielkie i tajemnicze rzeczywistości, nie podlegające naszemu wolnemu werdyktowi. Rezolucję interpretuję jako pozytywny sygnał kultury, która przeciwstawia się rzekomej kulturze większości, która jest właśnie tylko kulturą mniejszości. Podsumowując, Europa szuka wartości i szacunku dla tego, co jest ważne dla egzystencji człowieka” – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
6°C Wtorek
rano
11°C Wtorek
dzień
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »