Powstała Encyklopedia Piekar Śląskich

Po trzech latach przygotowań i prac redakcyjnych ukazała się 600-stronnicowa Encyklopedia Piekar Śląskich, przybliżająca najważniejsze fakty i miejsca związane z tym blisko 60-tysięcznym miastem. Publikacja zawiera m.in. unikatowe zdjęcia z rodzinnych archiwów.

"Encyklopedia nie jest martwym tekstem archiwistycznym; zachowuje związek z aktualną sytuacją miasta, jego sukcesami i problemami" - ocenił we wtorek prezydent Piekar Śląskich, Stanisław Korfanty, który cieszy się z wydania pierwszej w historii miasta encyklopedii.

Piekary Śląskie słyną z sanktuarium maryjnego i znajdującego się w nim obrazu Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Doroczna, wielotysięczna, pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium w ostatnią niedzielę maja zaliczana jest do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, a Piekary - do najważniejszych miast.

Encyklopedia nie ogranicza się do przybliżenia religijnego charakteru miasta. Ambicją twórców publikacji było stworzenie jak najszerszego kompendium wiedzy o mieście. Wydawnictwo zawiera 1,5 tys. haseł i 435 ilustracje. Pracowały nad nim 52 osoby - głównie lokalni historycy i znawcy miasta, ale także wybitni eksperci zewnętrzni, specjaliści z różnych dziedzin wiedzy.

Ponad 60 osób wsparło przedsięwzięcie, przekazując zdjęcia, otwierając domowe archiwa i kolekcje rodzinnych pamiątek. Opiekun piekarskiej izby regionalnej Andrzej Kołodziejczyk przekazał autorom m.in. stare broszurki miejskie, obszerne fragment przemówień piekarskiego społecznika Wawrzyńca Hajdy czy gen. Stanisława Szeptyckiego, a także autorskie kalendarium miasta. "Rarytasem będzie zapewne artykuł opisujący gorączkę złota w Piekarach Śląskich" - ocenił.

Prace nad książką trwały prawie trzy lata. Dwa lata pochłonęły przygotowania - badania źródeł, opracowywanie dokumentacji historycznej i fotograficznej oraz lektury. "Trzeba było wykonać solidną kwerendę, której efektem jest bibliografia, licząca ponad 150 pozycji" - podkreślił wydawca i redaktor naczelny encyklopedii, Grzegorz Grzegorek.

Same prace redakcyjne zajęły prawie cały ubiegły rok, kiedy zespół autorski przygotowywał hasła, artykuły, tabele, ilustracje i fotografie. Wydawca deklaruje, że piekarska encyklopedia będzie częścią zaplanowanej na 23 tomy serii wydawniczej, przedstawiającej w encyklopedycznej formie historię i życie poszczególnych miast.

Na razie wydano tysiąc egzemplarzy encyklopedii. Promocja książki odbędzie się w najbliższy czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Poniedziałek
noc
8°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »