Drogą honoru

Mógł wyjść z więzienia komunistycznego bez procesu, z awansem generalskim, Virtuti Militari i krzyżem grunwaldzkim. Propozycję odrzucił. Skazany na śmierć, nie poprosił o łaskę.

Ułaskawiony, odmówił wcześniejszego wyjścia z więzienia. Po uwolnieniu nie zwrócił się o rehabilitację. Płk  Franciszek Niepokólczycki z komunistami nie poszedł na żaden kompromis, bo wybrał prostą drogę – „drogę honoru Polaka prawdziwego”. Franciszek Niepokólczycki już w 1919 r. uciekł z bolszewickiego więzienia. Trafił do niego jako 18-letni komendant Polskiej Organizacji Wojskowej w Żytomierzu. Cele polityki rosyjskiej w stosunku do Polski były mu aż za dobrze znane, podobnie jak sam bolszewizm. Od sierpnia 1920 r. służył w Wojsku Polskim i walczył w wojnie polsko-sowieckiej.


Życie w konspiracji

Pracował potem w sławnej „Dwójce” – Oddziale II Sztabu Generalnego, czyli polskim wywiadzie wojskowym. Ostatecznie jednak został saperem. We wrześniu 1939 r. walczył, w stopniu majora, jako dowódca 60. baonu saperów Armii „Modlin”. Wysłany do Warszawy, choć sam nigdy tego nie potwierdził, według świadków, kierował przygotowaniami do zamachu na Hitlera, organizowanego przez Służbę Zwycięstwu Polski.
Po krótkim pobycie w niewoli niemieckiej wrócił do stolicy i zaczął działać w konspiracji. Zorganizował przeznaczony do bieżącej walki Związek Odwetu, został szefem saperów Związku Walki Zbrojnej, potem Armii Krajowej, współtworzył także Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej AK (Kedyw) i był zastępcą jego komendanta Augusta Fieldorfa „Nila”. Wiosną 1943 r. koordynował akcję pomocy dla żydowskich powstańców w getcie. Awansowany na pułkownika, w Powstaniu Warszawskim był dowódcą saperów oraz szefem produkcji uzbrojenia i materiałów wybuchowych.
Po powrocie z niewoli niemieckiej, w lutym 1945 r., walkę z komunistami uważał za rzecz oczywistą. Zaczął działać w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj, a po jej rozwiązaniu w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”.


Prezes WiN


Niedługo potem został zdekonspirowany przez własnego przełożonego, pierwszego prezesa WiN, płk. Jana Rzepeckiego, który po aresztowaniu, uwierzywszy w zapewnienia komunistów, wezwał podwładnych do ujawnienia, wysyłając m.in. list na prywatny adres Niepokólczyckiego. Ten uratował się przed zatrzymaniem, wyskakując z mieszkania przez okno.
Jako prezes II Zarządu Głównego WiN odbudował struktury Zrzeszenia, zorganizował wywiad i nawiązał łączność z zagranicą. W wyniku zdrady został aresztowany w Zabrzu, w sierpniu 1946 r., m.in. przez ppłk. Józefa Różańskiego. Ponieważ odmówił współpracy z oprawcami, został skazany na śmierć w pokazowym tzw. procesie krakowskim w 1947 r. Niepokólczycki był przekonany, że dowódcy wojskowi na tak wysokich stanowiskach jak on czasami znajdują się w takich sytuacjach, że powinni zdecydować się zginąć, ale nie wolno im kapitulować lub robić wolty.
Mimo że o to nie prosił, Bierut zamienił mu karę śmierci na dożywocie. Spędził w więzieniu 122 miesiące. Zmarł w Warszawie w 1974 r., do końca wierny ideałom AK starał się pomagać prześladowanym żołnierzom.


«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • CZTERDZIESTOLATKA
  28.02.2017 16:45
  Dlaczego o nim się nie mówi ani nie pisze, życiorys na miarę trzech filmów akcji, kapitalny scenariusz na obraz przygodowo_historyczny, CHWAŁA BOHATEROM!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  22°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  25°C Niedziela
  dzień
  26°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »