Metropolita częstochowski abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św. 5 marca o godz. 18.30 w kaplicy dworcowej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Rafała Archanioła i św. Krzysztofa, na Głównym Dworcu PKP w Częstochowie, w intencji rannych i ofiar katastrofy kolejowej – poinformował KAI ks. dr Andrzej Kuliberda, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.
„Od pierwszej chwili, kiedy do duszpasterzy i wiernych Kościoła Częstochowskiego dotarła wiadomość o tragicznej w skutkach katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, przejęci do głębi solidaryzujemy się z wszystkimi cierpiącymi i zanosimy do miłosiernego Boga pokorne modlitwy o dar nieba dla tych, którzy zginęli w katastrofie, o ukojenie w bólu dla ich rodzin, a dla rannych o szybki powrót do zdrowia. Prosimy całą Rodzinę Kolejarską, podróżujących koleją i wszystkich, którym nie jest obojętny ból i cierpienia innych o dalsze trwanie na modlitwie a szczególnie zapraszamy do uczestnictwa we mszy św. w intencji ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, którą w poniedziałek 5 marca b.r. o godz. 18.30 w kaplicy na dworcu kolejowym Częstochowa osobowa odprawi Arcybiskup Metropolita Częstochowski dr Wacław Depo. Tylko bowiem w perspektywie wiary w Jezusa Chrystusa Jedynego Odkupiciela Człowieka, który ze śmierci przeszedł do życia, również nasze cierpienie i umieranie nabiera sensu i wartości” – czytamy w komunikacie przekazanym przez rzecznika prasowego archidiecezji częstochowskiej.
Do katastrofy doszło w sobotę 3 marca godz. 20.57 na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. W miejscowości Chałupki k. Szczekocin zderzyły się czołowo pociągi: TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Inter REGIO "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób a 56 zostało rannych. Poszkodowani trafili do siedmiu szpitali na terenie województwa śląskiego, także do placówek w Częstochowie.
To największa katastrofa kolejowa w Polsce od 1990 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.