"Chrześcijaństwo, jego wartości i idee leżą u podstaw Europy"– mówił podczas IX Zjazdu Gnieźnieńskiego prof. Jerzy Kłoczowski, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie
Jak podkreślił, pomijanie wkładu chrześcijaństwa w dzieje Starego Kontynentu jest bardzo niebezpieczne. „Funkcjonuje obecnie mnóstwo stereotypów, uproszczeń, różnorakich ujęć Europy, które nie mają nic wspólnego z nauką historyczną. Jedna z nich postuluje całkowite oderwanie współczesności od przeszłości, oderwanie Europy od jej korzeni. To bardzo niebezpieczne” – tłumaczył prof. Kłoczowski.
Wskazując na wkład chrześcijaństwa w rozwój Starego Kontynentu przypomniał, że w Europa przez długi czas postrzegana była jako Res Publica Christiana - Rzeczpospolita Chrześcijańska. „My Europejczycy wyrośliśmy z Rzeczpospolitej Chrześcijańskiej. Zaważyła ona w sposób znaczący na historii świata” – dodał prof. Kłoczowski.
Prelegent odniósł się także do hasła tegorocznego zjazdu. Jak podkreślił, dobry obywatel, dobry chrześcijanin zaangażowany i odpowiedzialny za świat, w którym żyje, podejmuje w duchu wolności i szacunku dla innych współodpowiedzialność za swój kraj, za małą ojczyznę, ale także za kulturę europejską z jej głębokimi tradycjami.
Odbędą się one 2 i 3 maja w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie).
Według władz w Kijowie Ukraina posiada około 5 proc. światowych "zasobów surowców krytycznych".
Abp Zieliński jest, licząc od biskupa Jordana, 98. biskupem najstarszej diecezji w Polsce.
Równolegle Kinszasa negocjuje z USA umowę "minerały za bezpieczeństwo".
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę.
Budowniczy kościoła w Nowej Hucie, nękany przez władze, urząd bezpieczeństwa, milicję.
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.