Znany termin wizyty papieża w Libanie

Benedykt XVI odwiedzi Liban w dniach 14-16 września – ujawnił patriarcha melchicki, który rezyduje w stolicy Syrii Damaszku, ale ma też swą libańską siedzibę w Raboué. Grzegorz III Laham powiedział dziennikarzom, że Ojciec Święty przybędzie do tego kraju na trzy dni z orędziem pokoju i jedności dla chrześcijan Bliskiego Wschodu.

Zwierzchnik katolików melchickich z wiernymi swego obrządku zamierza przyjąć Benedykta XVI w pierwszym dniu wizyty w bazylice św. Pawła w Harissie. Papież odbędzie w Libanie szereg spotkań z chrześcijanami różnych wyznań i niechrześcijanami. 16 września ogłosi posynodalną adhortację apostolską o Bliskim Wschodzie – zapowiedział hierarcha. Został on wczoraj przyjęty na audiencji w Watykanie. O czym rozmawiał z Ojcem Świętym, informuje komunikat wydany przez melchicki patriarchat Antiochii.

Wizytą w Watykanie patriarcha zakończył swą podróż europejską, w czasie której spotykał się z przedstawicielami episkopatów i władz państwowych – czytamy w komunikacie. Podczas półgodzinnej audiencji rozmawiał z papieżem zarówno o sprawach kościelnych, jak i o bliskowschodnich kryzysach oraz ich konsekwencjach w skali regionalnej i międzynarodowej. Podkreślił, że dla osiągnięcia pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie konieczny jest dialog. Bez niego nie można zapewnić współistnienia w tym regionie, który jest w fazie daleko idących przemian i stoi przed wielkimi wyzwaniami. Według Grzegorza III Lahama chrześcijanie winni tam odgrywać rolę w przywracaniu pokoju i budowaniu mostów prawdziwego dialogu w świecie arabskim, by zapewnić mu lepszą przyszłość. Jedność wszystkich Arabów – muzułmanów i chrześcijan – jest bowiem podstawą nadziei na prawdziwą „arabską wiosnę”.

Po papieskiej audiencji zwierzchnik katolików melchickich poinformował dziennikarzy, że Ojciec Święty z wielką uwagą słuchał jego słów o roli, jaką Kościół winien odegrać na Bliskim Wschodzie. Może on tam pomóc w wyrzeczeniu się przemocy i przywróceniu pokoju. „Jeżeli będziemy stali na boku, chrześcijańska obecność w świecie arabskim zostanie zniszczona czy w każdym razie będzie bezskuteczna” – stwierdził patriarcha Grzegorz.

Komentując sytuację w Syrii, wyraził opinię, że wprawdzie „ani wojskowi, ani opozycjoniści nie są święci”, jednak w swych informacjach zachodnie media dają się stronniczo manipulować. „Świat arabski jest podzielony. To zaś, co stanowi rezultat tego podziału, nazywane jest «arabską wiosną»” – powiedział bliskowschodni hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  30°C Poniedziałek
  rano
  31°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  25°C Wtorek
  noc
  wiecej »