Prymas: Nikt tak jak emigranci nie potrafi tęsknić

Nikt tak jak emigranci nie potrafi tęsknić za domem i nie potrafi odczuwać bólu rozłąki z najbliższymi - napisał w świątecznych życzeniach skierowanych do Polaków żyjących za granicą prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

Życzenia dla Polonii, w związku ze zbliżającą się uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, ukazały się na stronie internetowej prymasa Polski.

Jak podkreślił abp Kowalczyk, Kościół jest dla emigrantów domem, daje im poczucie zakorzeniania i łączności z ojczyzną.

"Właśnie Wy, kochani Bracia Emigranci, jesteście szczególnie powołani do tego, by świadczyć nam, pozostającym w domach o tym, czym jest prawdziwa tęsknota. Jesteście powołani do tego, by uczyć nas prawdziwego, gorliwego pragnienia powrotu do Domu - do Bożego Królestwa. To wszystko, co wydaje się Wam być trudnością i bólem, Wasza rozłąka i oddalenie, stają się w ten sposób miejscem spotkania z Bogiem i sposobem przeżywania świętości. W ten sposób znów, jak uczniowie w Jerozolimie, spotykamy życie tam, gdzie oczekiwaliśmy tylko śmierci" - napisał prymas.

"Nikt lepiej niż Wy, (...) pozostający na emigracji, nie rozumie tak bardzo, czym jest dom. Nikt tak jak wy nie potrafi tęsknić za domem i nie potrafi odczuwać bólu rozłąki z najbliższymi, z rodziną, z językiem, z krajem dzieciństwa. Również w tym bólu czeka na Was Zmartwychwstały Jezus Chrystus. Również tu, gdzie spodziewacie się tylko łez, czeka na Was pocieszenie" - dodał.

Abp Kowalczyk, jako prymas Polski i duchowy opiekun emigracji, życzył Polakom żyjącym poza granicami Polski, "by Zmartwychwstały objawiał się w codziennym, często naznaczonym krzyżem, życiu".

«« | « | 1 | » | »»
 • Singer
  06.04.2012 05:38
  Zamiast tesknic,niech wracaja.Nikt ich tam na sile nie trzyma.Dokonali wyboru,a realia sa takie,ze wracac nie ma po co.Katolicy stanowia 99% spoleczenstwa,ale kraj biedny,skorumpowany i bezrobocie szalone.Cos nam te cudowne obrazy i laskami slynace ampulki nie blogoslawia...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  17°C Środa
  wieczór
  15°C Czwartek
  noc
  13°C Czwartek
  rano
  12°C Czwartek
  dzień
  wiecej »