Naczelna Prokuratura Wojskowa jeszcze w czwartek ma wystąpić do strony rosyjskiej o wyjaśnienie, czy doszło do oczyszczenia wraku Tu-154 M, a jeśli tak, to jakie były tego przyczyny - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet.
Informacja o tym, że wrak mógł zostać umyty pojawiła się w mediach tuż po drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Rosjanie dopuścili dziennikarzy do zabezpieczonych fragmentów samolotu. Sam Seremet, który był w czwartek gościem radia TOK FM przyznał, że gdy oglądał relacje telewizyjne zaskoczył go "bardzo odświeżony" wygląd elementów wraku.
"Nie dopatruję się w działaniu Rosjan złych intencji. Ale mimo wszystko sprawą zainteresowali się polscy śledczy. Jeszcze dziś Naczelna Prokuratura Wojskowa zwróci się do Rosyjskiego Komitetu Śledczego o wyjaśnienie przyczyn tych zabiegów. Podejrzewam, że podejmowano je z dobrą wolą" - podkreślił.
Prokurator generalny dodał równocześnie, że wrak tupolewa został bardzo dokładnie przebadany przez polskich biegłych.
"Jeszcze jesienią ubiegłego roku grupa polskich biegłych i to nie fotografów, a biegłych z autorytetem, zajmujących się badaniem wraków od lat, przeprowadziła badania tego wraku na miejscu. Dotychczas nie zgłosili oni potrzeby przeprowadzenia dodatkowych badań" - zaznaczył.
Zapewnił również, że fakt, iż Polska nie dysponuje nadal ani wrakiem ani czarnymi skrzynkami nie wpłynie na zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. "Nieważne gdzie one są, ważne jak były badane" - powiedział.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.