W Strasburgu rozpoczęły się trzydniowe watykańskie konsultacje z ekspertami Moneyval. Pracownicy Komitetu Specjalnego Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy oceniają procedury i mechanizmy Państwa Watykańskiego odnośnie do operacji pieniężnych.
Komitet pracujący pod egidą Rady Europy kontroluje procedury finansowe i klasyfikuje kraje z tzw. „białej listy” oraz „raje podatkowe”. Prawdopodobnie w lipcu międzynarodowa instytucja po analizie dokumentów wpisze Watykan na „białą listę” krajów o najwyższej przejrzystości finansowej.
Za Spiżową Bramą odbyły się już dwa audyty kontrolerów z Moneyval w listopadzie ub. r. i w marcu. W ich wyniku zmodyfikowano w sposób istotny wewnętrzne ustawodawstwo watykańskich instytucji prowadzących operacje finansowe.
Na obecnym spotkaniu w Strasburgu omawiany jest już projekt raportu o watykańskich procedurach. Ostateczna jego ocena zostanie dokonana na sesji plenarnej Moneyval za miesiąc. W dokumencie opisane są kroki, jakie już zrobiono, by operacje finansowe prowadzone za murami watykańskimi nie budziły żadnych zastrzeżeń w takich dziedzinach, jak pranie brudnych pieniędzy czy finansowanie terroryzmu. Funkcjonuje już Urząd Nadzoru Informacji Finansowej, kontrolujący na bieżąco operacje bankowe prowadzone z najmniejszego państwa świata.
Benedyktowi XVI zależy, by operacje finansowe były jak najbardziej przejrzyste i podlegały wewnętrznemu oraz międzynarodowemu nadzorowi. Rewizja funkcjonowania watykańskiego systemu finansowego przez Moneyval objęła już kontrole Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) oraz instytucji kurialnych związanych z obrotem pieniężnym. By Watykan trafił na „białą listę”, a jego procedury były w pełni zgodne ze standardami międzynarodowymi, konieczne są kolejne kroki, przy których technicznie doradzają również eksperci Moneyval.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.