110. rocznica urodzin Jana Kiepury przypada w środę. Z tej okazji w Sosnowcu odbędą się całodniowe uroczystości poświęcone wielkiemu tenorowi a pod pomnikiem upamiętniającym słynnego sosnowiczanina zostaną złożone kwiaty.
Jak poinformował PAP Miejski Klub im. Jana Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury, od rana w Sosnowcu, zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli wziąć udział w rozmaitych imprezach muzycznych i koncertach.
Uroczystości rozpoczną się inauguracją XII edycji Konkursu "Jan Kiepura-Sosnowiecki Bard", organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
W programie znalazło się także takie wydarzenie muzyczne, jak koncert "Jan Kiepura Superstar", w którym wezmą udział laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu KiepuraFest. "Wykonawcy reprezentujący różne style muzyczne, od klasyki przez pop po heavy metal, będą mieli za zadanie wykonać dwa utwory - własny oraz pochodzący z repertuaru Kiepury. Ten drugi będą musieli zaprezentować w nowej aranżacji" - powiedziała PAP Joanna Gątkowska z Klubu im. Kiepury.
Pula nagród w tym konkursie wynosi 10 tys. zł.
Wieczorem melomani będą mogli wziąć udział w uroczystym koncercie w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka. Wystąpią: Agnieszka Bochenek-Osiecka - sopran, Witold Matulka - tenor. W programie koncertu - arie, pieśni i piosenki z repertuaru Kiepury.
Z okazji 110 rocznicy urodzin Kiepury zostaną złożone kwiaty w dwóch miejscach upamiętniających słynnego mieszkańca Sosnowca - przed domem, w którym się urodził oraz pod pomnikiem.
Jan Wiktor Kiepura, światowej sławy tenor, śpiewak operowy, aktor, urodził się 16 maja 1902 r. w Sosnowcu w rodzinie niezamożnego piekarza. W 1921 r. studiował prawo w Uniwersytecie Warszawskim i równocześnie pobierał lekcje śpiewu u Wacława Brzezińskiego oraz u słynnego tenora Tadeusza Leliwy.
W 1923 r. debiutował w sali kina "Sfinks" w Sosnowcu, a na deskach operowych zadebiutował rok później Warszawie. W 1926 r. później wyjechał za granicę. Zrobił międzynarodową karierę.
Światową sławę Kiepurze przyniósł występ na scenie Staatsoper w Wiedniu w operze "Tosca". Wówczas krytycy obwołali go "królem tenorów", "Krezusem głosowym" i "następcą Carusa". Występował na wielu słynnych scenach operowych m.in. w mediolańskiej La Scali, londyńskiej Opera Covent Garden, paryskiej Op,ra Comique, berlińskiej Operze Państwowej i nowojorskiej Metropolitan Opera.
Tenor zrobił też karierę jako gwiazdor filmowy, współpracując m.in. z wytwórniami hollywoodzkimi. Wystąpił w dwunastu filmach muzycznych, polskich i zagranicznych m.in. "O czym się nie myśli", "Neapol, śpiewające miasto", "Zdobyć cię muszę".
Przed II wojną światową śpiewak często gościł w kraju. Występował m.in. na rzecz Funduszu Obrony Narodowej, dawał też improwizowane koncerty na wolnym powietrzu zjednujące mu sympatię wielbicieli. W czasie wojny osiadł w Stanach Zjednoczonych.
Jan Kiepura zmarł nagle na atak serca 15 sierpnia 1966 r. w miejscowości Harrison koło Nowego Jorku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.