Mafia wiedziała o planach Al-Kaidy?

Niektórzy mafiosi z kamorry wiedzieli o planach zamachów z 11 września 2001 r. w USA i ataku w Madrycie w 2004 r. Te sensacyjne wiadomości podał w niedzielę włoski dziennik "Il Mattino" powołując się na zeznania gangstera współpracującego z wymiarem sprawiedliwości.

Rewelacje neapolitańskiej gazety zostały przyjęte we Włoszech z dużą ostrożnością.

Według zeznań byłego mafiosa Biagio Di Lanno, należącego niegdyś do potężnego klanu Polverino specjalizującego się w handlu haszyszem na całym świecie, gang ten poprzez swoją komórkę w Hiszpanii miał kontakt z niektórymi sprawcami zamachów w Nowym Jorku i osobami uczestniczącymi w przygotowaniach do tych zamachów.

Dziennik podkreśla , że mogłoby się to wydawać czystą fantazją gdyby nie to, że ten współpracownik wymiaru sprawiedliwości uważany jest przez neapolitańską prokuraturę do walki z mafią za wiarygodne źródło informacji a w ostatnim czasie jego zeznania doprowadziły do rozbicia klanu kierowanego przez Giuseppe Polverino. Boss został aresztowany w Hiszpanii po długich poszukiwaniach.

Nawrócony mafioso wskazał między innymi jako wspólnika klanu Marokańczyka, jednego z terrorystów-samobójców, którzy dokonali zamachów w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele neapolitańskiej grupy przestępczej spotkali się z nim i z jego innym marokańskim wspólnikiem, Rachidem, handlującym haszyszem na ogromną skalę. To od nich, na kilka miesięcy przed 11 września, dowiedzieli się - jak zeznał Biagio Di Lanno - o planach akcji "z użyciem samolotów". Wiedzieli również o projektach związanych z "pociągami", co miałoby sugerować zamach w Madrycie - zauważa dziennik (zamachu w Madrycie dokonano na stacji pociągów podmiejskich).

Ponadto były członek kamorry powiedział prokuratorom wspominając wrzesień 2001 roku: "Pamiętam jak jeden z mafiosów, Sabatino Cerullo, dokładnie dzień po tych strasznych zamachach chwalił się, że gościł u siebie w domu osobę, która miała kontakty ze sprawcami". Również inni mafiosi mieli wiedzieć, że jeden z ich arabskich wspólników "szykuje się do zabijania"- utrzymuje były członek kamorry.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
9°C Środa
rano
16°C Środa
dzień
17°C Środa
wieczór
14°C Czwartek
noc
wiecej »