Nowa centroprawica w Bułgarii

Nowa centroprawicowa partia powstała w niedzielę w Bułgarii. Na czele Ruchu Obywatelska Bułgaria stanęła była minister ds. europejskich i pierwsza bułgarska komisarz UE Meglena Kunewa.

Ponad 700 uczestników zjazdu założycielskiego, wśród których znalazło się sporo znanych działaczy powstałego w 1989 r. antykomunistycznego Związku Sił Demokratycznych oraz partii byłego cara Symeona NDSW,  postawiło cztery priorytetowe cele nowej formacji politycznej. Są to: wzrost gospodarczy, walka z ubóstwem, inwestycje w oświacie i ochronie zdrowia.

"Niski deficyt budżetowy nie jest jedynym wskaźnikiem skutecznych rządów, nie mniej ważna jest zdolność wyprowadzenia kraj z gospodarczego upadku i zagwarantowanie trwałego rozwoju, wysokich dochodów i europejskiego poziomu życia" - napisano w deklaracji programowej nowej partii.

"Nadszedł czas, by państwo wzięło na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie bolesnych problemów socjalnych i za walkę z ubóstwem" - zaznaczyła Kunewa. Przypomniała, że pod względem dochodów Bułgaria, gdzie na osobę przypada 4396 euro rocznie według Eurostatu, trwale zajmuje ostatnie miejsce w UE.

Nowa partia zapowiada zdecydowaną walkę z korupcją i populistycznymi hasłami. "Nie dopuścimy, by kraj wrócił do okresu lewicowych eksperymentów" - podkreślono w oświadczeniu Ruchu Obywatelska Bułgaria.

Meglena Kunewa założyła swoją partię na bazie komitetów obywatelskich, które popierały jej kandydaturę na prezydenta w październiku 2011 r. W pierwszej turze wyborów Kunewa zajęła trzecie miejsce, zbierając 480 tys. głosów, czyli 14 proc.

Według badań socjologicznych ugrupowanie Kunewej może liczyć na 5-8 proc. w wyborach parlamentarnych, które odbędą się za rok. Ma szansę stać się trzecią siłą polityczną i czynnikiem, który zadecyduje o charakterze przyszłej koalicji rządzącej.

Według sondaży ani rządząca obecnie partia premiera Bojko Borysowa GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii), ani opozycyjna lewica nie mają szans na uzyskanie większości w przyszłym parlamencie.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUŁGARIA, PARTIE

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »