Warszawa: Pożegnanie ze Strefą Kibica

Do 9 lipca potrwa rozbiórka Strefy Kibica, w której podczas Euro 2012 transmisje meczów oglądało nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Z rusztowań zdjęto już gigantyczne ekrany, częściowo rozebrano ogrodzenie wokół strefy i bramy wejściowe.

Z ogrodzeń wokół strefy zniknęły już banery UEFA, pozostały jeszcze metalowe rusztowania. Część ogrodzenia rozebrano, dzięki czemu piesi mogą swobodnie przechodzić przez park wzdłuż Al. Jerozolimskich. Terenu i wejścia na pl. Defilad pilnuje ochrona.

Z rusztowań zdjęto telebimy. Trwa demontaż trybun. Na pl. Defilad poustawiano palety z elementów rozbieranych konstrukcji. Rozbierane są także pawilony gastronomiczne, obiekty sponsorów. Na placu stoją jeszcze budki, w których kibice kupowali żetony na piwo, oraz syrenki warszawskie w barwach Ukrainy i Polski.

Do zbudowania strefy, która mogła pomieścić nawet 100 tys. osób, wykorzystano 6 km ogrodzenia, 11 km kabli oraz 2 tys. gniazdek elektrycznych. Od 7 czerwca odbywały się w niej nie tylko transmisje meczów, ale także m.in. koncerty, pokazy kina letniego. Stefę odwiedziło blisko 1,5 mln gości. Za jej rozbiór odpowiada ARS Communication.

Do środy zniknie Centrum Prasowe w Pałacu Kultury, przygotowane dla dziennikarzy obsługujących Euro 2012. Od 7 czerwca do 2 lipca odbyło się w nim 21 konferencji prasowych. Centrum akredytowało ponad 2 tys. osób: dziennikarzy, fotoreporterów, operatorów i pracowników obsługi technicznej. Wśród akredytowanych było 430 dziennikarzy z zagranicy. Ich ekipy przyjechały z 34 krajów, także spoza Europy: Kanady, Meksyku, Wietnamu, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Ekwadoru, Kataru i Chin.

Jak informuje stołeczne centrum prasowe, dziennikarze wysłali do swoich redakcji ok. 400 GB danych. Jest to przynajmniej 7,2 tys. minut materiału filmowego wysokiej rozdzielczości lub 500 tys. minut materiału dźwiękowego, lub 100 tys. zdjęć wysokiej rozdzielczości.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  03.07.2012 15:23

  No właśnie - zdjęto, rozebrano. Dziwny pośpiech, jakby chciano jak najszybciej wyprzeć ze zbiorowej pamięci to epokowe wydarzenie (ewent) sportowe i kulturalne jakim były mistrzowstwa europy Euro 2012. Wydarzenie z którym wiązano nadzieje i obawy.

  Wydarzenie będące bez wątpienia największym sukcesem z niemal pięcioletnich rządów Platformy. Trochę to przykre.

   

  Bardzo się dziś rano zdziwiłem przejeżdżając przez Rondo de Gaulle'a - ziało jakąś pustką. Bo znikła Eurogała, efektowna piłka w barwach symboliki Euro. Ostała się tylko Palma!

   

  I komu to przeszkadzało? Niechby sobie ta piłka też była. Już w naturalny sposób wkomponowała się przecież w pejzaż tego bez przesady najważniejszego skrzyżowania w stolicy: Alei Jerozolimskich i Nowego Światu (same nazwy mówią za siebie!).

  Najważniejszego też, bo tuż obok i Centrum Finansowe, nieopodal Giełda, nieopodał skwer Wolnego Słowa na Mysiej niedawno przez prezydentów Komorowskiego i Gronkiewicz-Waltz otwarty. Zaraz też EMPiK. I bank. I wspomnienia jak Cały Naród buduje Dom swojej Partii ...

   

  Naprawdę nie rozumiem - tego pośpiechu. Może by tak napisać petycję do pani Prezydent i władz Warszawy o przywrócenie tej Europiłki? Na wieczną rzeczy pamiątkę? Może nie zdążyli jej podczas demontażu zdewastować? A nawet jeśli, to przecież konserwator zabytków i z rekonstrukcją sobie poradzi. Notabene, też zaraz przy Rondzie ma swą siedzibę, nie mógł od razu interweniować? Z urzędu? Wpisać na listę zabytków?

   

  Może na rondzie stać palma jako symbol reform AWS (czyli UD), może i piłka jako symbol reform Platformy Obywatelskiej!

   

  Jak się trochę chłodniej zrobi (jest 30+), to może rzeczywiście na Petycje.pl petycję w sprawie przywrócenia Euro-piłki zamieszczę.
  Tymczasem niech adresaci tej petycji niniejszy wpis potraktują jako coś w rodzaju "listu otwartego" i podejmą jakieś zabezpieczające piłke działania.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »