Tysiące pielgrzymów zmierzają na Jasną Górę, by uczestniczyć w poniedziałkowych uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej. W niedzielę do częstochowskiego sanktuarium dotarły m.in. piesze pielgrzymki z Poznania i Przemyśla.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, inauguruje wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.
W całym ubiegłym roku na Jasną Górę przyszło 285 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło prawie 144 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne. W 2011 r. klasztor odwiedziło łącznie ok. 3,2 mln pielgrzymów i turystów.
Jasnogórskie obchody święta Matki Boskiej Szkaplerznej co roku gromadzą tłumy wiernych, z których duża część przybywa na Jasną Górę pieszo. Oprócz dużych pielgrzymek z Poznania i Przemyśla, mniejsze nadchodzą m.in. z miejscowości ziemi częstochowskiej.
Historia święta sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki - obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.
Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.
Jako pierwsza weszła w niedzielę na Jasną Górę 32. Przemyska Piesza Pielgrzymka, witana biciem jasnogórskich dzwonów. Blisko 1,4 tys. pątników szło 12 dni, pokonując 380 km. Najstarszy pielgrzym miał 78 lat, najmłodszy pięć. Pielgrzymów powitał pod Jasną Górą metropolita przemyski abp Józef Michalik.
W niedzielę na Jasną Górę weszła także najliczniejsza jak dotąd w tym roku 78. Poznańska Piesza Pielgrzymka - nadeszło z nią blisko 2 tys. osób. Pątnicy wędrowali do Częstochowy ponad 10 dni - w zależności od miejscowości, z której rozpoczynali drogę. Ich ok. 300-kilometrowa trasa wiodła m.in. przez Środę Wielkopolską, Jarocin, Ostrów Wielkopolski i Kępno.
Poznańska pielgrzymka sięga swą tradycją prawdopodobnie aż po XVI w. Oficjalnie jej początek datuje się na 1921 r. Wówczas wierni z Archidiecezji Poznańskiej wyruszyli pieszo na Jasną Górę, by dziękować Matce Bożej za odzyskaną przez Polskę niepodległość.
Już w sobotę do Częstochowy dotarła natomiast 143. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. Przez cztery dni szło w niej prawie 600 osób. Pielgrzymi wezmą udział w poniedziałkowych uroczystościach. W niedzielę do Częstochowy przybyła też rowerowa pielgrzymka z Głogowa.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.