Sejm przyjął w piątek uchwałę w sprawie racjonalnego wdrażania polityki klimatycznej. Dokument stwierdza, że prowadzenie jednostronnej polityki klimatycznej, w oderwaniu od ustaleń globalnych, jest niecelowe.
Za było 446 posłów, czyli wszyscy, którzy brali udział w głosowaniu.
W uchwale, której projekt przygotowała komisja ochrony środowiska napisano, że Sejm dostrzega konieczność prowadzenia skutecznej polityki klimatycznej. Globalne zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla środowiska i jakości życia przyszłych pokoleń, przeciwdziałanie tym zagrożeniom wymaga zgodnej współpracy całej społeczności międzynarodowej, ale prowadzenie jednostronnej polityki, w oderwaniu od konsensusu z Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ ws. zmian klimatu, nie jest celowe.
Sejm podkreśla w uchwale duży dorobek Polski w dziedzinie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, wskazując, że cel redukcyjny wynikający z protokołu z Kioto z 1997 r. - zmniejszenie emisji o 6 proc. - jest realizowany ze znaczną nadwyżką, a faktyczna redukcja emisji wynosi około 30 proc.
Sejm w uchwale krytycznie ocenia propozycje Komisji Europejskiej dotyczące długookresowych celów w dziedzinie budowy gospodarki niskowęglowej, zgodnie z którymi do 2020 r. redukcja emisji gazów cieplarnianych powinna wynieść 20 proc., a do 2050 r. redukcja emisji gazów cieplarnianych powinna wynieść 80-95 proc. Propozycje te nie uwzględniają specyficznych uwarunkowań gospodarczych poszczególnych krajów członkowskich, nie przewidują też mechanizmów służących sprawiedliwemu rozłożeniu obciążeń związanych z wdrażaniem europejskiej polityki klimatycznej - głosi tekst.
Dlatego Sejm wzywa w uchwale rząd do przygotowania wszechstronnej analizy kosztów i korzyści związanych z realizacją polityki klimatycznej związanych z realizacją polityki klimatycznej do roku 2020 i do roku 2050, która powinna umożliwić wybór najbardziej racjonalnego sposobu redukcji emisji, pozwalającego na minimalizację niepożądanych skutków społecznych i gospodarczych. (PAP)
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.