Hiszpańskie diecezje inaugurują Rok Wiary. Pielgrzymi z Toledo w tym celu przybyli tłumnie do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.
Z kolei w Burgos abp Gil Hellín otworzył bramę katedry jako symbol „wrót wiary”, przez które następnie przeszli pielgrzymi z całej diecezji.
Uroczysta Msza w Burgos miała charakter bardzo regionalny, nie tylko ze względu na tradycyjne stroje i muzykę. W procesji wniesiono obrazy głównych świętych pochodzących z diecezji. „Bóg nikomu nie neguje łaski wiary, ale też jej nam nie narzuca. Gorąco pragnie, abyśmy przyjęli dar, który nam ofiaruje, ale chce, byśmy odpowiedzialnie użyli naszej wolności” – powiedział w homilii abp.Hellin Przed głównym ołtarzem katedry wierni i kapłani odśpiewali litanię do 99 świętych i błogosławionych pochodzących z diecezji. Natomiast katecheci otrzymali „płomień wiary” – zapaloną świecę jako znak Roku Wiary.
Ponad 4 tys. pielgrzymów z diecezji Toledo przybyło do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, popularnie nazywanej Czarną Madonną z Villuercas. Podczas Mszy, której przewodniczył prymas Hiszpanii abp Braulio Rodríguez, kapłani, katecheci, przedstawiciele parafii i ruchów powierzyli Maryi rozpoczynający się Rok Wiary, a także podziękowali za 25-lecie młodzieżowych pielgrzymek do tego sanktuarium maryjnego, które leży w Ekstremadurze.
Odnowienie wiary wewnątrz wspólnot i w rodzinach ma na celu program przygotowany w diecezji Kadyks i Ceuta – podkreślił jej ordynariusz bp Rafael Zornoza. W tym celu zostaną użyte wszystkie dostępne środki. Ponadto ważne miejsce zajmie bezpośrednie głoszenie Słowa Bożego: misje ludowe, rekolekcje i kursy chrześcijańskie (cursillos de cristiandad).
Abp Carlos Osoro z Walencji wezwał wiernych, aby za wzorem pierwszych chrześcijan nauczyli się modlitwy „Wierzę w Boga” na pamięć. Nie chodzi jednak o to, „by jedynie uczyć się samych słów, ale przede wszystkim żyć konsekwentnie wiarą, który wyznajemy” – podkreślił w homilii. Na Rok Wiary katedra została przyozdobiona arrasami pochodzącymi z muzeów diecezjalnych. Przedstawiają one świętych pochodzących z diecezji lub z nią związanych, m. in. Wincentego Męczennika, Wincentego Ferreriusza, Tomasza z Villanueva i Franciszka Borgiasza.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.