Klub SLD złoży w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, liberalizujący przepisy aborcyjne - zapowiedział w sobotę w Olsztynie szef SLD Leszek Miller.
Projekt klubu SLD dopuszcza przerywanie ciąży do 12 tygodnia. Po tym terminie aborcja byłaby możliwa tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety; gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.
Propozycja Sojuszu zakłada również refundację środków antykoncepcyjnych i trzech prób zabiegu in vitro ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a także edukację seksualną od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Na sobotniej konferencji prasowej w Olsztynie Miller powiedział, że intencją tej ustawy jest "ucywilizowanie" stosowania w Polsce aborcji, bo obecne przepisy antyaborcyjne należą do "najbardziej dyskryminujących w całej Unii Europejskiej".
W jego ocenie nie jest prawdą, że obecna ustawa antyaborcyjna była efektem kompromisu, zawartego w latach 90. Jak stwierdził było to jedynie "narzucone zdanie prawicowej większości" w parlamencie.
Zamiar złożenia "w najbliższych dniach" projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie zapowiedziano po raz pierwszy na czwartkowej konferencji prasowej SLD w Warszawie.
Miller powtórzył w Olsztynie, że w ten sposób jego ugrupowanie chce dać "szansę rehabilitacji" tym posłom PO, którzy zagłosowali za skierowaniem do dalszych prac w izbie projektu Solidarnej Polski, zaostrzającego obecnie obowiązującą ustawę aborcyjną. Poinformował, że projekt trafi do Sejmu w poniedziałek.
Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety; jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.
Szef Sojuszu uczestniczył w sobotę w konferencji dotyczącej sytuacji społeczno-gospodarczej i możliwości rozwoju woj. warmińsko-mazurskiego, zorganizowanej przez regionalne struktury partii.
Jak podkreślał uczestnicy tej debaty akcentowali potrzebę wykorzystania sąsiedztwa tego regionu z obwodem kaliningradzkim. "Gdyby udało się uczynić z woj warmińsko-mazurskiego pewnego rodzaju pomost miedzy UE, a Federacją Rosyjską, to wszyscy by na tym skorzystali" - ocenił.
W sobotę po południu Miller pojechał do Waplewa k. Olsztyna na spotkanie z działkowcami. Jak wyjaśnił wizyta jest związana z opracowanym przez SLD projektem nowelizacji ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który ma dostosować jej przepisy do lipcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK zakwestionował prawie połowę artykułów ustawy, głównie tych, dających uprzywilejowaną pozycję Polskiego Związku Działkowców.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.