Reklama

Australijska nowa ewangelizacja

„Na Synodzie Biskupów nowa ewangelizacja jest nie tylko postulatem, ale czymś konkretnym, co już na różne sposoby dokonuje się w Kościele – zauważa kard. George Pell, metropolita Sydney. – My w Australii doświadczyliśmy bardzo skutecznej nowej ewangelizacji w postaci Światowych Dni Młodzieży” – przypomniał kard. Pell w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.

Reklama

Kard. Pell: Światowe Dni Młodzieży przypomniały większości Australijczyków, jak radośni, mili i szczęśliwi są młodzi katolicy. Wywarło to bardzo głęboki wpływ na większość Australijczyków. Jest to bez wątpienia jedna z metod apostolstwa, która sprawdziła się w praktyce. I ma wielkie konsekwencje duchowe. Do dziś jeszcze pozostajemy na przykład pod silnym wrażeniem modlitewnej ciszy, która zapanowała w 400-tysięcznym zgromadzeniu młodych. Do tego stopnia, że można było usłyszeć śpiew ptaków. Ta adoracyjna cisza to element, który wprowadził Benedykt XVI. Dla Australijczyków, którzy byli tego świadkami, było to bardzo silne doświadczenie. I w Australii się to przyjęło: modlitwa w ciszy, adoracja Najświętszego Sakramentu, która przecież nie tak dawno kompletnie zniknęła z naszych kościołów. Młodym się to tak bardzo spodobało, ponieważ, jak sądzę, reszta ich życia jest naznaczona przez hałas, pośpiech i rozproszenia.

RW: Czy myśli zatem Ksiądz Kardynał, że nowa ewangelizacja może również polegać na powrocie do niektórych zarzuconych praktyk?

Kard. Pell: Po części tak. Nie można jednak do nich po prostu powrócić. Ale możemy wykorzystać te, które się sprawdziły. Jednym z przejawów demencji świata zachodniego jest zanik poczucia sacrum. A adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitewna cisza, chorał gregoriański, a nawet kadzidło – to wszystko pomaga młodym ludziom w ponownym odkryciu sacrum.

RW: Wspominał Ksiądz Kardynał o pozytywnych owocach Światowych Dni Młodzież. Czy są to owoce trwałe?

Kard. Pell: Myślę, że pierwszym długotrwałym skutkiem Światowych Dni Młodzieży, odczuwanym niemal w całej Australii, są powołania. W niektórych regionach kraju mieliśmy do czynienia z kompletnym brakiem powołań, na przykład do zakonów żeńskich. Tymczasem u mnie w Sydney tylko w jednym klasztorze dominikanek pojawiło się od tej pory 10 młodych kobiet. Poza tym zdecydowanie poprawiło się duszpasterstwo młodzieży. Na przykład duszpasterstwo akademickie na świeckim uniwersytecie w Sydney działa dziś całkiem dobrze i bez wątpienia jest to zasługą Światowych Dni Młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama