W niedzielę 11 listopada obchodzić będziemy IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – przypomniał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym w kościołach archidiecezji katowickiej w niedzielę, 4 listopada br. „W tym roku tematem wiodącym Dnia Solidarności jest sytuacja chrześcijan w Egipcie, w kraju, który – po wydarzeniach zwanych „arabską wiosną” – daleki jest od społecznej stabilizacji”.
Metropolita katowicki, który jest Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. działalności Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce, poinformował, że o pomoc dla egipskich chrześcijan prosi biskup Kyrillos Kamal William Samaan (OFM), metropolita Asjutu – egipski duchowny Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, który w tych dniach gości w Polsce.
„Wsłuchując się w ten głos – oraz wołanie chrześcijan prześladowanych w krajach Bliskiego Wschodu – chcemy jako Kościół katowicki wesprzeć modlitwą naszych braci w wierze, żyjących w Egipcie, Libanie, Iraku i Syrii. Właśnie w syryjskim mieście Homs – jak donosi misyjna agencja „Fides” – zabito niedawno ostatniego w tym mieście chrześcijanina” – napisał abp Skworc.
Dodał, że naszym obowiązkiem jest również wspierać materialnie chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu. „Dlatego w przyszłą niedzielę, przed kościołami, zostanie przeprowadzona zbiórka na dzieła podejmowane na Bliskim Wschodzie przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Za każdą modlitwę i każdy dar materialny składam serdeczne „Bóg zapłać”!” – czytamy w komunikacie.
Metropolita katowicki w tym samym dokumencie zachęca również diecezjan do modlitwy za Ojczyznę z okazji przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości, a także w intencji archidiecezji, w związku z przypadającą 7 listopada dziewięćdziesiątą rocznicą utworzenia przez Stolicę Apostolską Administratury Apostolskiej Śląska Polskiego, która dała początek diecezji katowickiej. Rządcą Administratury został ksiądz August Hlond, mianowany w 1925 roku pierwszym biskupem katowickim, późniejszy Prymas Polski.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Rady Biskupów Diecezjalnych w roku 2008. W jego organizowaniu i przeżywaniu pomaga Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.