- Wiara w Boga domaga się zaangażowania ludzkiego rozumu - podkreślił Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.
Ojciec Święty przypomniał, że wiara prowadzi do odkrycia, iż spotkanie z Bogiem dowartościowuje, udoskonala i uwzniośla to, co jest w człowieku prawdziwe, dobre i piękne.
TŁUMACZENIE:
„Wiara pozwala na autentyczną wiedzę o Bogu, obejmującą całego człowieka: jest ona „wiedzą”, poznaniem nadającym smak życiu, nową chęć istnienia, radosny sposób bycia w świecie. Wiara wyraża się w darze z siebie dla innych, w braterstwie czyniącym nas solidarnymi, zdolnymi do miłości, przezwyciężając samotność, która sprawia, że jesteśmy smutni.”
Mówiąc o racjonalności wiary Ojciec Święty zauważył, że tradycja katolicka od samego początku odrzucała fideizm - to znaczy chęć wierzenia wbrew rozumowi. Bóg nie jest bowiem absurdalny, ale jest tajemnicą, pełną sensu, znaczenia i prawdy.
TŁUMACZENIE:
„Wiara jest bodźcem do poszukiwania zawsze, nieustannie, do niepokoju w niewyczerpanym odkrywaniu prawdy i rzeczywistości. Fałszywe jest uprzedzenie pewnych współczesnych myślicieli, według których rozum ludzki byłby blokowany dogmatami wiary.”
Ojciec Święty wskazał, że na tych przesłankach dotyczących owocnego związku między zrozumieniem a wiarą zbudowana jest także uczciwa relacja między nauką a wiarą. Jak przyznał Benedykt XVI „badania naukowe wnoszą do wiedzy nieustannie nowe prawdy dotyczące człowieka i wszechświata”.
TŁUMACZENIE:
„Wiara nie wchodzi w konflikt z nauką, a raczej z nią współpracuje, oferując podstawowe kryteria, aby krzewiła dobro wszystkich, żądając od niej, aby rezygnowała jedynie z tych prób, które sprzeciwiając się pierwotnemu planowi Boga, mogą spowodować skutki, które zwracają się przeciwko samemu człowiekowi.”
Mówiąc o zaangażowaniu chrześcijan w ewangelizację Ojciec Święty wyraził nadzieję, że pomoże ono, by Ewangelia znalazła na nowo centralne miejsce w życiu wielu ludzi naszych czasów.
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Benedykt XVI zaapelował o wsparcie duchowe i materialne dla klasztorów klauzurowych. Ojciec Święty przypomniał, że w dzisiejsze wspomnienie liturgiczne Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny obchodzony jest Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego.
TŁUMACZENIE:
„Pragnę zapewnić siostry powołane przez Pana do życia kontemplacyjnego o szczególnej bliskości mojej i całej wspólnoty kościelnej. Równocześnie ponawiam zachętę skierowaną do wszystkich chrześcijan, aby klasztorom klauzurowym nie zabrakło niezbędnego wsparcia duchowego i materialnego. Tak wiele zawdzięczamy tym osobom, które poświęcają się całkowicie modlitwie za Kościół i świat!”
„Życzę wszystkim pielgrzymom, by Dziewica Maryja, której Ofiarowanie dzisiaj wspominamy, była dla was wzorem zawierzenia Bogu i pełnienia Jego woli” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków.
Ojciec święty apelował także o pokój w Strefie Gazy.
TŁUMACZENIE:
„Śledzę z poważnym niepokojem nasilenie przemocy w relacjach między Żydami a Palestyńczykami w strefie Gazy. Wraz z modlitewną pamięcią o ofiarach i osobach cierpiących, poczuwam się do obowiązku, by raz jeszcze podkreślić, iż nienawiść i przemoc nie rozwiązują problemów.”
Benedykt XVI dodał, że popiera inicjatywy i wysiłki tych, którzy dążą do zawieszenia broni i promowania negocjacji. Zachęcił także władze obydwu stron do podjęcia odważnych decyzji na rzecz pokoju i położenia kresu konfliktowi, który ma negatywne konsekwencje dla całego regionu Bliskiego Wschodu, cierpiącego z powodu licznych konfliktów, potrzebującego pokoju i pojednania.
PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Benedykt XVI
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.