Kolejna ofiara ustawy o bluźnierstwie

Kolejną śmiertelną ofiarę spowodowała pakistańska ustawa o bluźnierstwie. 3 grudnia w Nankana Sahib koło Lahauru odbył się pogrzeb 22-letniego muzułmanina, zmarłego w areszcie. Prawdopodobnie został pobity przez policjantów. Przetrzymywano go bez dowodów winy.

Niepełnosprawny umysłowo Nadeem Yousuf był tam przetrzymywany od dwóch tygodni. Bez żadnego dowodu winy posądzono go o znieważenie islamu. Zmarł prawdopodobnie wskutek pobicia przez policję, jednak rodzina boi się wysuwać wobec niej jakichkolwiek oskarżeń. Był to przypadek podobny do niedawno uniewinnionej sądowo od zarzutu bluźnierstwa 14-letniej katoliczki Rimshy Masih, również chorej psychicznie. Miejscowe media podały początkowo, że tu także chodzi o chrześcijanina, ale tym razem był to jednak wyznawca islamu.

Osławiona ustawa o bluźnierstwie wykorzystywana jest często do osobistych porachunków. Muzułmanie padają jej ofiarą częściej niż mniejszości religijne z tego prostego powodu, że jest ich w Pakistanie o wiele więcej. Stanowią tam ok. 97 proc. ludności.

Również 3 grudnia w Lahaurze ofiarą terrorystycznego zamachu padła szwedzka misjonarka protestancka, pracująca w Pakistanie od 38 lat. 72-letnia Bargeeta Almby została ostrzelana przez dwóch mężczyzn, gdy jechała samochodem. Przewieziono ją w ciężkim stanie do szpitala. Kierowała ona organizacją pozarządową jednego z pakistańskich Kościołów protestanckich. Prowadziła sierociniec i kurs dla położnych. Opiekowała się też biednymi i niepełnosprawnymi dziećmi.

Komentując zamach, specjalny doradca premiera Pakistanu ds. zgody narodowej, katolik Paul Bhatti, stwierdził, że coraz częstsze akty terrorystyczne podsycają nienawiść religijną w tym kraju. Dotykają one także muzułmanów. Bhatti przypomniał niedawne zabójstwo imama jednego z meczetów w Karaczi i zbezczeszczenie cmentarza muzułmańskiej sekty ahmadijja w Lahaurze.

Natomiast działający tam na rzecz pokoju dominikanin, o. James Channan, zwrócił uwagę, że terroryści chcą zastraszyć obcokrajowców pracujących w Pakistanie i wygnać z niego wszystkie organizacje pozarządowe zajmujące się sprawiedliwością społeczną i oświatą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Piątek
dzień
3°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
wiecej »