Głęboki niepokój daleko posuniętą korupcją i brakiem perspektyw dla ludzi młodych wyrazili biskupi Ameryki Środkowej.
Hierarchowie podkreślili także zaniepokojenie wzrastającą przemocą i podejmowanymi w różnych krajach działaniami godzącymi w ludzkie życie. Obawy te zostały zawarte w komunikacie końcowym spotkania plenarnego Sekretariatu Episkopatów tego regionu.
Zwrócili także uwagę na coraz częstsze przypadki „podważania demokracji, zagrożonej nie przez stare reżimy wojskowe, ale przez zafałszowanie życia politycznego”. Polega to na tworzeniu w wielu krajach silnej dominacji monopolistycznych partii oraz na bardzo wysokim stopniu korupcji, którą powszechnie dotknięci są urzędnicy.
Szczególne obawy biskupów budzi także podejmowanie działań godzących w szacunek dla życia człowieka. Są one często inspirowane przez różne organizacje międzynarodowe, grupy mniejszościowe czy niektóre wpływowe media.
Jednym z motywów zorganizowania tym razem spotkania Sekretariatu Episkopatów Ameryki Centralnej (SEDAC) w Panamie było zbliżające się 500-lecie utworzenia pierwszej diecezji na amerykańskim lądzie stałym. Chodzi o diecezję Santa María de la Antigua, czyli dzisiejszą archidiecezję Panamy.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.