Tajemnica przyjścia Syna Bożego, Jego pragnienie, aby przyciągnąć nas do siebie, abyśmy mogli żyć w pełnej komunii radości i pokoju z Nim oraz zachęta abyśmy stali się znakiem działania Boga w świecie - to główne tematy dzisiejszej katechezy Benedykta XVI podczas audiencji ogólnej.
Jej podstawą był fragment z pierwszego rozdziału Listu do Efezjan.
Benedykt XVI nawiązując do słów Apostoła Narodów zaznaczył, że naszym powołaniem nie jest po prostu bycie w świecie, wpisanie w historię, a nawet jedynie bycie stworzeniami, ale coś znacznie wznioślejszego: byciem wybranymi przez Boga jeszcze przed stworzeniem świata, w Synu, w Jezusie Chrystusie.
TŁUMACZENIE:
„Tak więc św. Paweł pomaga nam zrozumieć, że całe stworzenie, a zwłaszcza mężczyzna i kobieta, nie są wynikiem przypadku, ale są odpowiedzią na plan upodobania, w odwiecznym umyśle Boga, który mocą stwórczą i odkupieńczą swego Słowa dał początek światu.”
Jak zauważył papież celem tego planu jest „zjednoczenie wszystkiego w Chrystusie” , bowiem jawi się On jako centrum całej drogi świata, ważną oś wszystkiego, przyciągając do siebie całą rzeczywistość, by przezwyciężyć rozproszenie i ograniczenia, i doprowadzić wszystko do pełni, jakiej chce Bóg.
TŁUMACZENIE:
„Ten „plan upodobania” nie pozostał, że tak powiem w milczeniu Boga, na wyżynach Jego nieba, lecz Bóg pozwolił go poznać wchodząc w relację z człowiekiem, w której nie objawił jedynie czegoś, ale samego Siebie. Przekazał On nie tylko jakiś zestaw prawd, ale objawił nam siebie, aż do przyjęcia naszego ciała.”
W tej perspektywie - mówił papież - akt wiary jest odpowiedzią człowieka na Objawienie Boga, który daje się poznać, przy czym Bogu, który objawił swoją tajemnicę powinniśmy okazać „posłuszeństwo wiary”.
TŁUMACZENIE:
„Wiara jest przyjęciem w życiu wizji Boga dotyczącej rzeczywistości, pozwoleniem, aby Bóg prowadził nas swoim Słowem i sakramentami, abyśmy zrozumieli, co mamy czynić, jaką drogą powinniśmy pójść. Jednocześnie jednak to właśnie rozumienie według Boga, według Jego woli, postrzeganie Jego oczyma, sprawia, że życie jest solidne, pozwala nam ‘stać na nogach’, nie upadać”.
Nawiązując do rozpoczętego w minioną niedzielę nowego okresu liturgicznego Ojciec Święty podkreślił, że czas ten „zaprasza nas po raz kolejny, pośród tak wielu trudności, byśmy odnowili pewność, że Bóg jest obecny: wszedł On w świat, stając się człowiekiem takim jak my, aby wypełnić swój plan miłości. A Bóg prosi nas, abyśmy także stali się znakiem Jego działania w świecie. Poprzez naszą wiarę, nadzieję, miłość, pragnie On nieustannie na nowo, by w nocy zajaśniało Jego światło”.
Pozdrawiając Polaków, papież powiedział, że Adwent zaprasza nas, byśmy odnowili pewność, że Bóg jest obecny wśród nas.
Wśród uczestników dzisiejszej audiencji ogólnej byli m.in.: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski oraz grupa neokatechumenatu z Gdańska-Migowa.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.