Politycy skazani na klęskę

„Politycy, którzy chcą działać, tak jak gdyby Bóg nie istniał i jakby nie było czegoś takiego jak obiektywne prawdy moralne, skazani są na klęskę w wysiłkach na rzecz dobra wspólnego” - stwierdził arcybiskup Gerhard Ludwig Müller.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a zarazem redaktor pism zebranych Josepha Ratzingera - Benedykta XVI, zaprezentował w Rzymie swoją książkę „Ampliare l'orizzonte della ragione”, wprowadzającą w lekturę pism obecnego Następcy św. Piotra. Zdaniem jednego z najbliższych współpracowników Ojca Świętego, współcześni politycy działający w Europie i Ameryce Północnej, pozbawieni fundamentów etycznych, unikający odniesienia do Boga, nie mogą rozwiązać problemów współczesnego społeczeństwa, w tym kwestii rynku i finansów.

Odnosząc się pośrednio do sytuacji we Włoszech zauważył, że w toczącej się tam kampanii przedwyborczej niektórzy politycy chcą, aby Kościół katolicki mówił o miłości i miłosierdziu Boga, ale uważają, że głoszone przezeń prawdy mają jedynie charakter subiektywny i dotyczą emocji. Twierdzą, że istnieje wyłącznie prawda subiektywna, a nie ma obiektywnej prawdy. Przypomniał, że Bóg jest zarówno miłością, jak i prawdą.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazał, iż jedną z najważniejszych idei Josepha Ratzingera - Benedykta XVI jest ścisłe współdziałanie wiary i rozumu. „Ich powiązanie jest tak ścisłe, jak miłość dwojga ludzi, którzy nawzajem dogłębnie się kochają, do tego stopnia, że nie mogą żyć jedno bez drugiego i którzy są w istocie dla siebie stworzeni, tak że nie można myśleć o jednym bez drugiego i nie mogą oddzielnie osiągnąć swoich celów” - powiedział abp Müller.

Zacytował słowa wypowiedziane przez papieża w poniedziałek, podczas audiencji dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej: „to właśnie zapominanie o Bogu, a nie Jego uwielbienie, rodzi przemoc. Kiedy bowiem zaniecha się odwołania do prawdy obiektywnej i transcendentnej, jak można prowadzić autentyczny dialog?”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLITYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
wiecej »