Mimo niechęci zmarłego do Kościoła
O potrzebie jedności i pokoju w Wenezueli mówił arcybiskup Caracas kard. Jorge Urosa Savino w swoim rzymskim kościele tytularnym Santa Maria ai Monti (Matki Bożej na Górach). Przewodniczył tam 8 marca żałobnej Mszy św. za zmarłego kilka dni wcześniej prezydenta Hugo Chaveza. Odbyła się ona już po zakończeniu popołudniowej kongregacji generalnej, w której główny celebrans brał udział jako jeden z kardynałów-elektorów.
Metropolita stolicy Wenezueli wezwał obecnych na liturgii rodaków, by modlili się za ojczyznę i o pokojowe rozwiązanie dzielących ją konfliktów. Zachęcił też do modlitwy o rychły wybór nowego Papieża i o to, by był to człowiek „według Bożego serca”.
Kardynał nie wspomniał o napięciach między episkopatem a zmarłym prezydentem, którego kontrowersyjna, lewicowa polityka często była krytykowana przez Kościół. W rozmowie po Mszy z przybyłymi na nią dziennikarzami przyznał jednak, że jego kraj jest głęboko podzielony.
Napięcia przycichły nieco w ostatnich miesiącach, gdy prezydent zmagał się ze śmiertelną chorobą. O tym jednak, że nadal się utrzymują, świadczy też nieobecność korpusu dyplomatycznego na Eucharystii pod przewodnictwem prymasa Wenezueli. Ambasady tego kraju we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej zorganizowały kilka godzin wcześniej osobną Mszę żałobną w innym rzymskim kościele - San Lorenzo in Damaso.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.