"Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana wczoraj w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`” - powiedział abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce wziął udział w greckokatolickich uroczystościach z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej Ukrainy.
Abp Migliore pozdrowił abp Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego oraz biskupów obu obrządków z Polski i Ukrainy, w tym biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej Jacka Jezierskiego oraz wiernych. "Każda wizyta braci w Chrystusie cieszy serce chrześcijanina. Cieszy szczególnie, bo spotkanie o charakterze religijnym było okazją do dania nowego impulsu dla braterstwa dwóch słowiańskich narodów. Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana wczoraj w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`. Życzę wam wiernym różnych wspólnot kościelnych ożywianych nieustannie Duchem Świętym, abyście coraz bardziej zmierzali do tego ideału, który określił nam Chrystus pamiętając, że najważniejsze są: miłość Boga i miłość bliźniego" - powiedział.
Dziękując nuncjuszowi za obecność na uroczystości abp Szewczuk nawiązał do obchodzonej dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim uroczystości świętych Piotra i Pawła, która jest szczególnym momentem komunii z Ojcem Świętym, następcą Apostoła Piotra. "Dla nas Ukraińców, grekokatolików w Polsce obecność nuncjusza apostolskiego jest znakiem potwierdzającym naszą tożsamość katolicką. Jesteśmy dziećmi największego Kościoła rytu wschodniego. Dzisiaj chcemy potwierdzić naszą jedność z Następcą Apostoła Piotra. Ta jedność została potwierdzona wieloma męczennikami, którzy przelali swoją krew za jedność" - powiedział arcybiskup i poprosił o przekazanie życzeń Ojcu Świętemu Franciszkowi w imieniu wszystkich grekokatolików w Polsce i na Ukrainie.
Na zakończenie odśpiewano pieśń "Mnohaja Lita" m. in. w intencji papieża Franciszka, abp Szewczuka, abp Jana Martyniaka, abp Miliore i bp Włodzimierza Juszczaka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.