Nuncjusz o polsko-ukraińskiej deklaracji

"Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana wczoraj w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`” - powiedział abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce wziął udział w greckokatolickich uroczystościach z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej Ukrainy.

Abp Migliore pozdrowił abp Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego oraz biskupów obu obrządków z Polski i Ukrainy, w tym biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej Jacka Jezierskiego oraz wiernych. "Każda wizyta braci w Chrystusie cieszy serce chrześcijanina. Cieszy szczególnie, bo spotkanie o charakterze religijnym było okazją do dania nowego impulsu dla braterstwa dwóch słowiańskich narodów. Z satysfakcją przyjąłem fakt wspólnej deklaracji, która została podpisana wczoraj w Warszawie. Jest ona też echem słów, które my chrześcijanie różnych obrządków modlimy się każdego dnia w Modlitwie Pańskiej: `Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom`. Życzę wam wiernym różnych wspólnot kościelnych ożywianych nieustannie Duchem Świętym, abyście coraz bardziej zmierzali do tego ideału, który określił nam Chrystus pamiętając, że najważniejsze są: miłość Boga i miłość bliźniego" - powiedział.

Dziękując nuncjuszowi za obecność na uroczystości abp Szewczuk nawiązał do obchodzonej dzisiaj w Kościele rzymskokatolickim uroczystości świętych Piotra i Pawła, która jest szczególnym momentem komunii z Ojcem Świętym, następcą Apostoła Piotra. "Dla nas Ukraińców, grekokatolików w Polsce obecność nuncjusza apostolskiego jest znakiem potwierdzającym naszą tożsamość katolicką. Jesteśmy dziećmi największego Kościoła rytu wschodniego. Dzisiaj chcemy potwierdzić naszą jedność z Następcą Apostoła Piotra. Ta jedność została potwierdzona wieloma męczennikami, którzy przelali swoją krew za jedność" - powiedział arcybiskup i poprosił o przekazanie życzeń Ojcu Świętemu Franciszkowi w imieniu wszystkich grekokatolików w Polsce i na Ukrainie.

Na zakończenie odśpiewano pieśń "Mnohaja Lita" m. in. w intencji papieża Franciszka, abp Szewczuka, abp Jana Martyniaka, abp Miliore i bp Włodzimierza Juszczaka.

«« | « | 1 | » | »»
 • peperS
  29.06.2013 17:09
  Niestety, pomiędzy braterstwem obu słowiańskich narodów nadal leży siekiera.
  Gadaniem nic się nie załatwi.
 • Stanisław
  30.06.2013 07:35
  Niech się ten Wesoły Włoch zajmie może lepiej mianowaniem biskupów. Żeby czekać prawie rok na nominację i to w sytuacji, gdy wszystko idzie(ze względu na wiek biskupów) planowo, to skandal. Na jego miejsce nie wkładałbym palców między (polsko-ukraińskie) drzwi i framugę. Jak się pewnych rzeczy nie rozumie, to lepiej siedzieć cicho. Coś się on zbyt często wypowiada na tematy, które nie leżą w jego gestii.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Wtorek
  wieczór
  16°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  wiecej »