W ciągu dwóch ostatnich lat ponad połowa badanych na całym świecie zauważyła pogłębienie się korupcji. Większość stwierdziła także, że rządy mniej skutecznie walczą z tym problemem.
Wyniki badań wskazują, że 27 proc. ankietowanych w ciągu ostatniego roku musiało wręczyć łapówkę, żeby mieć dostęp do pewnych instytucji czy usług publicznych.
Z raportu wynika, że najbardziej skorumpowane są partie polityczne. W skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza "wcale nieskorumpowany", a 5 - "wyjątkowo skorumpowany", uzyskały one wynik 3,8. Drugie miejsce zajęła policja z wynikiem 3,7. Trzecie: urzędnicy administracji publicznej, przedstawiciele władzy ustawodawczej i sądowniczej, zyskując wynik 3,6. Na kolejnych miejscach znalazły się: sektor prywatny oraz służba zdrowia (3,3), dalej oświata z rezultatem 3,2. Za najmniej skorumpowane uważane są instytucje religijne (2,6).
Badania przeprowadzono na grupie 114 tys. osób w 107 państwach. Raport organizacja Transparency International (TI) opublikowała we wtorek 9 lipca.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.