W ciągu dwóch ostatnich lat ponad połowa badanych na całym świecie zauważyła pogłębienie się korupcji. Większość stwierdziła także, że rządy mniej skutecznie walczą z tym problemem.
Wyniki badań wskazują, że 27 proc. ankietowanych w ciągu ostatniego roku musiało wręczyć łapówkę, żeby mieć dostęp do pewnych instytucji czy usług publicznych.
Z raportu wynika, że najbardziej skorumpowane są partie polityczne. W skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza "wcale nieskorumpowany", a 5 - "wyjątkowo skorumpowany", uzyskały one wynik 3,8. Drugie miejsce zajęła policja z wynikiem 3,7. Trzecie: urzędnicy administracji publicznej, przedstawiciele władzy ustawodawczej i sądowniczej, zyskując wynik 3,6. Na kolejnych miejscach znalazły się: sektor prywatny oraz służba zdrowia (3,3), dalej oświata z rezultatem 3,2. Za najmniej skorumpowane uważane są instytucje religijne (2,6).
Badania przeprowadzono na grupie 114 tys. osób w 107 państwach. Raport organizacja Transparency International (TI) opublikowała we wtorek 9 lipca.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.