Około 3 tys. osób wyruszyło w sobotę w 35. Pieszej Pielgrzymce z Lublina na Jasną Górę. Mają do przejścia około 320 kilometrów; do Częstochowy dotrą 14 sierpnia. Hasłem pielgrzymki jest "Z wiarą przez życie".
Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który odprawił mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki, przypomniał w homilii słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Rio de Janeiro, że "młodzi są oknem, przez które przychodzi do nas przyszłość".
"Także przyszłość naszej wiary. Przyszły kształt wiary w naszej diecezji, Ojczyźnie, Kościele, jest w rękach, sercach, ludzi młodych. Z nadzieją spoglądamy na nasze metropolitalne seminarium duchowne, które jest sercem diecezji" - powiedział abp Budzik.
Większość osób wyruszających na Jasną Górę to ludzie młodzi, uczniowie szkół średnich oraz studenci. "Pielgrzymka ma intencję dziękczynienia za decyzję papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, rozpoczniemy na niej duchowe przygotowania do tego spotkania" - powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak
Partnerem pielgrzymki jest lubelskie seminarium duchowne, które w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 300-lecia istnienia. "Będziemy modlić się o liczne powołania kapłańskie, to wspólna intencja tegorocznej pielgrzymki" - dodał ks. Ładniak.
Pątnicy wyruszyli sprzed archikatedry lubelskiej. Będą szli w 19. grupach, trzema trasami. Część z nich wyruszyła już w czwartek z Chełma. Wszystkie trasy połączą się 8 sierpnia na Świętym Krzyżu.
Każdego dnia pielgrzymi będą mieli do przejścia od kilkunastu do 37 kilometrów. Będą modlić się, uczestniczyć w mszach świętych i konferencjach. Noclegi i wyżywienie zapewnią im mieszkańcy miejscowości, przez które będą przechodzić.
"Pielgrzymi są chętnie przyjmowani, nie ma żadnych problemów z noclegami i wyżywieniem, a spotkania z miejscowymi są okazją do długich rozmów i nawiązywania kontaktów"- podkreślił ks. Ładniak.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.