W rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow obchodzony jest dziś w Europie Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych. W Lublanie Mszę z tej okazji odprawił nuncjusz apostolski w Słowenii abp Juliusz Janusz.
„My, chrześcijanie, postanowiliśmy uczcić ten dzień, gromadząc się w kościele. Wierzymy bowiem, że tylko łaska i miłość Boga mogą nam pomóc zrozumieć nasze cierpienie i ofiarę tak wielu milionów ludzi, którzy oddali życie, broniąc wolności, demokracji, religii i godności każdej istoty ludzkiej. Wiara w Boga może przemienić nasze historyczne doświadczenia w pełni ludzkie relacje, aby przezwyciężyć nienawiść i budować nowe społeczeństwo, w którym relacje opierają się na pojednaniu” – powiedział hierarcha.
W tym kontekście nuncjusz w Lublanie podzielił się polskim doświadczeniem pojednania z Niemcami. Przypomniał odważny gest polskich biskupów, kiedy z okazji tysiąclecia chrztu Polski wyszli oni z inicjatywą przebaczenia. Ten gest otworzył drogę do normalizacji wzajemnych relacji, a miał swe uwieńczenie w wyzwoleniu spod komunizmu pod duchowym przewodnictwem Jana Pawła II – zauważył abp Janusz.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.