Nasz Dziennik odkrył kościelny spisek w sprawie abp. Stanisława Wielgusa: były
metropolita warszawski został zmuszony do podpisania odezwy do wiernych, w
której przyznał się do współpracy z SB. Z naszych ustaleń wynika, że teza ta
ma niewiele wspólnego z prawdą - pisze Dziennik.
W sobotnio-niedzielnym wydaniu Naszego Dziennika ukazały się dwa artykuły poświęcone sprawie abp. Wielgusa:
Medialny szturm
W sobotę, 6 stycznia, dzień przed zaplanowanym ingresem nowego metropolity warszawskiego do stołecznej katedry, wszystkie największe gazety poświęciły rzekomej współpracy arcybiskupa z SB czołowe kolumny. Media miały w tym dniu dodatkowy argument: odezwę do wiernych archidiecezji warszawskiej, w której ks. abp Stanisław Wielgus przyznawał się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL...
W sobotę, 6 stycznia br., najbardziej rzucała się w oczy pierwsza strona "Faktu", na której widniał wizerunek nowego pasterza archidiecezji warszawskiej pod wielkim nagłówkiem "Arcykapuś". Obok informacja: "Przez długie lata dzięki SB arcybiskup Stanisław Wielgus robił karierę w Kościele. Zgodził się donosić na innych księży i szpiegować ludzi walczących o wolną Polskę".
Można powiedzieć, że pozostałe gazety są znacznie bardziej stonowane, choć i w nich dostrzec można było różne przejawy agresji słownej. Dziennikarze mieli teraz w rękach dodatkowy argument. Niemal wszyscy starali się wybić na czoło niekonsekwencję nowego metropolity warszawskiego, który w wydanym w piątek oświadczeniu zaprzeczył, że współpracował z SB, a po południu w odezwie do wiernych archidiecezji warszawskiej miał przyznać się do tej współpracy. Z jednej strony, pisząc o tych dwóch dokumentach, dziennikarze faktycznie pisali prawdę: istotnie tego dnia ukazały się dwa sprzeczne dokumenty, które miał wydać ks. abp Stanisław Wielgus. W rzeczywistości cała rzecz nie wyglądała tak prosto, jak przedstawiły to media. Ale do tej sprawy jeszcze wrócimy na końcu artykułu, a tymczasem przyjrzyjmy się doniesieniom największych gazet z dnia 6 stycznia 2007 roku.
Wybaczcie mi!
"Super Express" krzyczał tytułem: "Wybaczcie mi!". Nawiązywał on właśnie do wydanej po południu odezwy. W opublikowanym na łamach tej gazety artykule Tomasza Barańskiego można było przeczytać: "Pod presją oskarżeń popieranych przez świeckich i kościelnych historyków, tuż po formalnym przejęciu władzy w archidiecezji warszawskiej i tuż przed uroczystym ingresem, arcybiskup Stanisław Wielgus ugiął się. W specjalnym oświadczeniu przeprosił wiernych i poprosił o wybaczenie".
"Skrzywdziłem Kościół" - taki tytuł ukazał się 6 stycznia br. na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej". Również on nawiązywał do opublikowanej wieczorem odezwy. Wewnątrz gazeta zamieściła zarówno ową odezwę, jak też wcześniejsze oświadczenie ks. abp. Stanisława Wielgusa, w którym zaprzeczył on współpracy z SB.
W tym samym wydaniu "Gazeta Wyborcza" zamieściła rozmowę Dariusza Jaworskiego z ks. Tomaszem Węcławskim, który - wespół z prof. Andrzejem Paczkowskim i Zbigniewem Nosowskim - na prośbę rzecznika praw obywatelskich zapoznał się w Instytucie Pamięci Narodowej z aktami dotyczącymi ks. abp. Stanisława Wielgusa. Ksiądz Węcławski - powtarzając wypowiedź rzecznika praw obywatelskich - stwierdził, iż "w świetle dostępnych dokumentów nie podlega wątpliwości fakt świadomej tajnej współpracy ks. Stanisława Wielgusa ze Służbą Wywiadu (Departament I MSW) w latach 1973-1978". Przyznał zarazem, iż nie ma w dokumentach żadnych konkretów, stąd nie sposób stwierdzić, na czym miałaby polegać ta współpraca.