Dziś, 28 lutego, środowisko skupione wokół miesięcznika „Więź" obchodziło
jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji publikujemy rozmowę KAI z
redaktorem naczelnym "Więzi" Zbigniewem Nosowskim.
KAI: Jakie konkretnie tematy i zadania podejmie obecnie „Więź”?
- W najbliższych numerach zajmiemy się m.in. problemem ekonomii społecznej. Będziemy zastanawiać się nad „ludzkim” wymiarem gospodarki, szukać pewnych form działania skierowanych nie tylko na zysk, ale w celu wspólnego organizowania ludzi i zaspakajania ich potrzeb. Podejmiemy też temat dziedzictwa maja ’68, symbolizowanego przez wystąpienia studentów w Paryżu. Jesteśmy bowiem przekonani, że wszyscy żyjemy w świecie dotkniętym przez ówczesną kulturową rewoltę, na skutek której dokonała się zasadnicza zmiana w systemie wartości społeczeństw świata zachodniego. Chcemy się temu bliżej przyjrzeć.
Jednym z naszych ambitnych zamiarów jest też przygotowanie poważnego raportu o stanie Kościoła w Polsce. Ma to być diagnoza obecnej sytuacji i próba zarysowania kilku możliwych scenariuszy na przyszłość, z których będą mogły również wynikać konkretne wizje pastoralne. Raport ten chcemy przygotować w ramach powstającej obecnie nowej inicjatywy naszego środowiska – „Laboratorium Więzi”.
KAI: Czym będzie „Laboratorium”?
- Jego oficjalna nazwa brzmi: Instytut Analiz Społecznych i Dialogu. Ma być to interdyscyplinarny ośrodek analityczno-badawczy, swoisty chrześcijański think tank, grupa, która tworzy i prezentuje pewne wizje rozwiązywania problemów społecznych czy teologicznych. Pragniemy umacniać aksjologiczne fundamenty społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, by był to nowoczesny sposób wykorzystania potencjału i gotowości do wspólnej pracy naszych redaktorów, współpracowników i przyjaciół.
Przejawy działań będą bardzo różne: specjalna strona internetowa, publikowane co pewien czas raporty, monitorowanie debaty publicznej i wypracowywanie własnego stanowiska, organizowanie w miarę możliwości konferencji, sympozjów, spotkań, szkoleń, propozycja pewnej oferty edukacyjnej. Laboratorium działać będzie w ramach podmiotu prawnego, jakim jest Towarzystwo „Więź”. Ruszamy już na wiosnę. Do końca roku planujemy m.in. opublikowanie od 4 do 6 poważnych raportów. Oprócz raportu o Kościele będzie też m.in. raport o Radiu Maryja. Zajmować się będziemy szeregiem najróżniejszych zagadnień. A uruchomienie tej inicjatywy jest możliwe dzięki pomocy niemieckiej kościelnej fundacji „Renovabis”.
Laboratorium Więzi będzie próbą realizowania tych samych celów, które przyświecają naszemu miesięcznikowi i wydawnictwu. Chodzi nam o kształtowanie chrześcijańskiego oblicza społeczeństwa obywatelskiego, a jednocześnie formowanie postawy najbardziej potrzebnej wobec współczesnych problemów Kościoła w Polsce – czyli mądrego łączenia tradycji z nowoczesnością.
rozmawiała Maria Jernajczyk
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
» | »»