Na audiencji ogólnej Franciszek wspomniał również obchodzony dziś przez ONZ Światowy Dzień Żywności. Z okazji tego Dnia, poświęconego tym razem zdrowym systemom żywności, wystosował też specjalne orędzie.
Odczytał je w rzymskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) abp Luigi Travaglino, który reprezentuje tam Stolicę Apostolską.
Światowy Dzień Żywności przypomina nam, że jedno z najpoważniejszych wyzwań ludzkości to miliony głodujących i niedożywionych, w tym bardzo liczne dzieci. Zwraca na to uwagę Papież w przesłaniu do FAO, stwierdzając, że głód i niedożywienie na świecie to skandal. Problem ten powinien poruszyć nasze sumienie osobiste i społeczne. Franciszek wskazuje na potrzebę sprawiedliwego i trwałego rozwiązania, tak by już nikt nie był zmuszony do opuszczenia własnej ziemi i środowiska kulturowego z braku środków do życia.
Głodu i niedożywienia nie można nigdy uznawać za fakt normalny, do którego trzeba się przyzwyczaić – podkreśla Ojciec Święty. Przypomina konieczność zmiany mentalności naszych społeczeństw przez obalenie barier indywidualizmu i wychowywanie do solidarności na wszystkich szczeblach. Nawiązuje przy tym do ogłoszonych przez ONZ przyszłorocznych obchodów roku poświęconego rodzinie wiejskiej.
„Drogi Papieżu Franciszku, modlimy się za Ciebie, aby Twoja hospitalizacja była lżejsza.”
Poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na osobę zaznajomioną ze sprawą.