Papież: Głód na świecie powinien należeć do przeszłości

Papież Franciszek uczestniczył w siedzibie FAO w otwarciu 42. Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Zwracając się do zebranych podkreślił, że przynosi na to spotkanie tęsknoty i potrzeby ogromnej rzeszy ludzi, którzy cierpią na całym świecie.

Trzeba spojrzeć na ich oblicza, wsłuchać się w ich wołanie oraz wziąć pod uwagę ich niepokoje. Żyją w niestabilnej sytuacji: powietrze jest zepsute, zasoby naturalne są wyczerpane, rzeki zanieczyszczone, gleby zakwaszone. Nie mają wystarczającej ilości wody ani dla siebie, ani dla swoich upraw.

Franciszek podkreślił, że współczesne społeczeństwo może zwyciężyć w walce z głodem i nędzą jeśli nauczy się słuchać nie sloganów, ale rzeczywistości. Głodu nie powinno być w teraźniejszości, ani w przyszłości. Może należeć jedynie do przeszłości.

Aby osiągnąć ten cel potrzebna jest pomoc całej wspólnoty międzynarodowej, społeczeństwa obywatelskiego oraz wszystkich, którzy dysponują zasobami finansowymi. Nie można przerzucać odpowiedzialności jeden na drugiego, ale trzeba ją przyjąć podejmując konkretne i realne rozwiązania.

Społeczność międzynarodowa opracowała tzw. Agendę 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, która wyznacza sobie 17 celów. W ich realizacji Fundusz Rozwoju Rolnictwa ma szczególnie ważne zadanie. Należą do niego wyeliminowanie ubóstwa, walka z głodem oraz promocja niezależności żywnościowej. Nie będzie to możliwe, jeśli nie zostanie osiągnięty odpowiedni rozwój obszarów wiejskich. Paradoksem jest, że duża część z ponad 820 mln. ludzi cierpiących z powodu głodu i niedożywienia w świecie żyje na obszarach wiejskich, gdzie zajmuje się produkcją żywności i rolnictwem.

Papież – dotknięci niedostatkiem w centrum wrażliwości

“ Należałoby dowartościować tych, którzy są dotknięci niedostatkiem, nie uznając ich jedynie za odbiorców pomocy, która może doprowadzić do uzależnienia, a kiedy lud przyzwyczaja się do uzależnienia nie rozwija się – podkreślił Franciszek. - Zawsze chodzi o potwierdzenie centralnej roli osoby ludzkiej, pamiętając, że «nowe procesy nie zawsze mogą być zintegrowane z modelami rozwoju sprawdzonymi na zewnątrz, ale z pochodzącymi z tej samej kultury lokalnej», która zawsze jest orginalna. ”

Na zakończenie Papież zachęcił obecnych oraz tych, którzy pracują w Międzynarodowym Funduszu Rozwoju Rolnictwa, aby ich praca przynosiła korzyść tym, którzy są odrzucani oraz ofiarom obojętności i egoizmu, tak byśmy doczekali się przezwyciężenia głodu oraz obfitych zbiorów sprawiedliwości i dobrobytu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »