Wejść do jasnogrodu

Biskupi zaatakowali "ideologię liberałów". Uważają, że człowiek powinien wyzwolić się od ciemnogrodu, wejść do jasnogrodu. Ale w objęciach tej "wolności" wyrastają niewolnicy strachu przed poczętym dzieckiem - mówił bp Tadeusz Płoski - donosi Gazeta Wyborcza w artykule zatytułowanym "Jasna Góra walczy z jasnogrodem".

W tekście relacjonujacym trzeciomajowe wystapienia polskich biskupów czytamy: Temat aborcji zdominował wystąpienia polskich biskupów z okazji Święta Matki Boskiej Królowej Polski 3 maja. "Aborcja jest zawsze zabójstwem całkowicie bezbronnego dziecka. Dziecko ma własne prawo do życia od momentu poczęcia, zaś matka, znajdująca się w trudnej sytuacji, zawsze ma prawo do otrzymania od społeczeństwa słusznej pomocy " - oświadczyła w piątek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Głos hierarchów jest odpowiedzią na rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. 16 kwietnia zachęciło ono 47 państw członkowskich RE do zagwarantowania prawa do aborcji i rezygnacji z kar. Biskupi takie stanowisko stanowczo potępiają i uważają, że rezolucja wyrządza krzywdę "bezbronnym dzieciom, ich matkom i całemu społeczeństwu". Piszą: "Trudno wyobrazić sobie prawdziwą jedność Europy budowaną na prawie do zabijania niektórych grup ludzi". - Jesteśmy współodpowiedzialni za Europę. Nie obrażamy się, ale nie możemy tolerować postawy, że ktoś administracyjnie będzie nas pouczał, jak Polacy mają przerywać ciążę. Myśmy to już przerabiali, gdy sekretarz partii usiłował instruować, jak powinny wyglądać polskie sumienia i zarządzeniami zastępować ich funkcjonowanie - komentował w Lublinie abp Józef Życiński. Abp Sławoj Leszek Głódź w Gdańsku zaznaczył z kolei, że to konstytucja powinna chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Prymas Glemp z jasnogórskiego szczytu podzielił się z 30 tys. wiernych refleksją o Alicji Tysiąc, której lekarze odmówili usunięcia ciąży, choć groziła ona utratą wzroku. Według informacji, które kardynał Glemp "wyczytał w prasie", w przypadku Alicji Tysiąc jedyną konsekwencją dla jej zdrowia była konieczność kupienia okularów za tysiąc złotych. - Ludzie w służbie ideologii zaskarżyli wypadek do Trybunału Europejskiego i polskie lecznictwo zostało ukarane - mówił hierarcha. - A dziewczynka żyje, uczy się i rośnie. Ale żyje nielegalnie. Zdaniem prymasa inny paradoks współczesnej cywilizacji to walka o swobodę dla aborcji i jednoczesne popieranie metody zapłodnienia pozaustrojowego. - Zważywszy, że między stosowaniem antykoncepcji a bezpłodnością istnieje zależność, to tym uważniej trzeba podejść do nasilającego się zjawiska bezpłodności, a nie tuszować problemu przez zapłodnienie in vitro. O in vitro mówili biskupi także w piątek. Zauważyli, że bioetyka daleko wykracza poza obszar in vitro, bo dotyczy także np. przeszczepów czy manipulacji genetycznych. Dlatego za konieczne uważają powołanie specjalnej rady ds. zagadnień etycznych przy Konferencji Episkopatu Polski niezależnie od tego, że została powołana rządowa komisja z udziałem duchownych. Ostateczna decyzja zapadnie w czerwcu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Iskra
  05.05.2008 17:16
  W przysiedze Hipokratesa sa slowa,ze ten, ktory leczy, nigdy nie pomoze w smierci plodu ani w niczym co by do smierci doprowadzalo.Tam jest zakaz aborcji i eutanazji.Dziwi mnie, ze przysiega Hipokratesa nie stanowi czesci dziedzictwa Europy. Jak dobrze ,ze bronienie zycia od narodzenia do naturalnej smierci jest bronione przez naszych biskupow, nie tylko naszych ale calego swiata. Zaluje osobiscie, ze niektorzy to bronienie lacza z krytyka wolnosci ,przeskakuja do spraw politycznych i daja upust swoim prawicowym umilowaniom, ktore nawiasem mowiac tez sa wyborem w wolnosci, ktorej obraz tak sie ukazuje jak ukazuje. Wolnosc,tej nie pozbawil nawet aniolow Bog, mogli dokonac wolnych wyborow,tej wolnosci nie pozbawil Bog czlowieka bez wzgledu na skutki jakie ona wywolala.Tej wolnosci choc boli powiedziec nie pozbawi swoich wiernych hierarchia. Najsluszniejsze zasady przez nia gloszone w imie ochrony praw przez Boga ustanowionych, mozna przyjac w imie wolnosci, wolnego wyboru sumienia niestety beda tacy, ktorzy w wolnosci dokonaja innego wyboru. Czy wlasnie dlatego mamy potepiac i wykoslawiac pojecie wolnosc? Wielu hierarchom wydaje sie ze tak,moze stad zamilowanie do systemow totalitarnych prawicy, tam wolnosc staje sie czyms marginalnym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  27°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »