Przygotowania techniczne do szczytu klimatycznego, który odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie zostaną zakończone w piątek; od soboty obiekt zostanie przekazany ONZ - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.
Konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w dniach 11-22 listopada. Rzecznik MŚ poinformował, że na płycie stadionu stoją już cztery tymczasowe hale, w tym dwie, w których odbędą się posiedzenia plenarne szczytu. Pomieszczą one po ok. 2 tys. osób. Dla uczestników konferencji udostępnione zostaną także loże i zaplecze Stadionu Narodowego.
Wstęp na stadion i jego najbliższe otoczenie w czasie konferencji będą mieli tylko negocjatorzy oraz osoby akredytowane.
Wydarzenia towarzyszące konferencji odbywać się będą także w Pałacu Kultury i Nauki. Tam m.in. ekolodzy będą organizować spotkania czy wystawy. Władze miejskie przygotują również namiot na potrzeby spotkań czy programów edukacyjnych związanych z tematyką szczytu klimatycznego. W Pałacu odbędzie się festiwal filmów środowiskowych.
Mikusek przypomniał, że na szczyt może przyjechać ponad 10 tys. osób: przedstawicieli państw i organizacji pozarządowych. Jedną z największych delegacji będzie grupa z Chin, licząca prawdopodobnie ok. 100 osób. Największej liczby gości organizatorzy spodziewają się po 17 listopada, kiedy będą się kończyły negocjacje. Szczyt ochraniać będzie kilkaset osób - przedstawicieli służb ONZ, firmy ochroniarskiej i BOR.
Mikusek ocenił, że z wolnymi pokojami w stolicy na czas szczytu może być problem. Z informacji zebranych przez PAP wynika, że w warszawskich hotelach pozostało już niewiele wolnych miejsc. Rzecznik zapewnił, że mimo iż do stolicy przyjedzie wiele osób, mieszkańcy nie powinni odczuć problemów komunikacyjnych. "Chcę szczególnie uspokoić mieszkańców Saskiej Kępy (w pobliżu stadionu - PAP), uczestnicy szczytu będą dojeżdżali na stadion komunikacją miejską, więc miejsca parkingowe w tej okolicy nie będą przez nich zajmowane" - dodał.
Miasto uruchomi dla uczestników szczytu specjalne linie autobusowe, kursujące między Stadionem Narodowym a Dworcem Centralnym.
Organizacja szczytu klimatycznego w Warszawie będzie kosztowała ok. 100 mln zł, które będą pochodziły ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za ponad 34 mln zł Międzynarodowe Targi Poznańskie zbudowały hale na płycie stadionu oraz będą zabezpieczać obsługę techniczną wydarzenia.
Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich ONZ.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.