Gender mówi: NIE dla "Władcy Pierścieni"

Według nowych kryteriów oceniania "Władca" jest seksistowski. Podobnie jak "Harry Potter" i "Gwiezdne wojny".

W Szwecji od niedawna wprowadzany jest nowy sposób oceniania filmów pod kątem tego, czy są wolne od stereotypów na temat płci.  - czytamy na stronach internetowych TVN24.

Sposób oceniania filmu wg testu Bechdel (od nazwiska pomysłodawczyni) jest prosty: Aby uzyskać dobrą notę w produkcji muszą występować przynajmniej dwie postaci kobiecie, które rozmawiają ze sobą i w ich konwersacji nie pojawia się temat mężczyzn.

Genderowego sprawdzianu nie zdały takie superprodukcje jak np. trylogia "Władcy pierścieni"', "The Social Network", wszystkie części g"Gwiezdnych wojen" i niemal wszystkie filmy o przygodach Harry'ego Pottera.

Popierana przez państwowy Szwedzki Instytut Filmowy inicjatywa zaczyna się przyjmować. Wprowadzają ją już niektóre telewizje. Ale w społeczeństwie pojawia się tez wiele głosów krytycznych. Suchej nitki na genderowym kryterium oceniania filmów nie zostawia m. in. krytyk filmowy Hynek Pallas:

- Jest zdecydowanie za wiele filmów, które zdają test Bechdel, ale w ogóle nie sprawiają, że społeczeństwo staje się lepsze lub sprawiedliwsze. Jest też wiele filmów, które nie zdają tego testu, ale są pod tym względem fantastyczne - mówi krytyk.

Z kolei Tanja Bergkvist, blogerka piętnująca szaleństwo Szwedów na punkcie gender napisała, że: "Jeśli chcą, żeby filmy były inne, to powinni sami je kręcić, a nie tylko wytykać innych palcami".

Co ciekawe, w teście Bechdel już na starcie skazane są na porażkę wszystkie filmy traktujące o typowo męskim środowisku (jak np "Ludzie Boga" - historia zamordowanych zakonników), czy wiele filmów historycznych, których bohaterami są mężczyźni, bo właśnie oni tworzyli opisane w scenariuszu historie (np. "Braveheart" czy "Pasja"). Ciekawe czy test zdałaby "Seksmisja" Juliusza Machulskiego?

Przeczytaj komentarz: "Gender, co kobiet nie docenia"

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  wiecej »