Fundamentaliści zabijają nie tylko chrześcijan

Islamscy fundamentaliści zabijają nie tylko chrześcijan, ale także samych muzułmanów, którzy potępiają ich działania - mówi pochodzący z Nigerii ks. Christogonus Nnaemeka Uche ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. 10 listopada odbędzie się w całym kraju V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku jest on poświęcony chrześcijanom w Nigerii.

Ks. Uche mówi, że Nigeria potrzebuje pokoju. - Przykłady z południowej części kraju pokazują, że obok siebie mogą żyć i mieszkać chrześcijanie wspólnie z muzułmanami, że możemy razem się modlić. Ja czynię to codziennie. Mam przyjaciół wśród muzułmanów, którzy mieszkają wśród katolików. Problemem są jedynie fundamentaliści islamscy. Módlmy się, aby nastąpił przełom, aby zapanował dialog religijny i pokój - powiedział ks. Uche na antenie Radia Plus Radom.

Ks. Christogonus Nnaemeka Uche zwrócił też uwagę, że organizacja Boko Haram stawia sobie za cel zwalczanie wszystkiego, co pochodzi z Zachodu, a więc np. kościołów, szkół, szpitali itp. i wprowadzenie wszędzie tam, gdzie tylko się da, zwłaszcza na Północy, gdzie przeważają muzułmanie, szariatu. - Fundamentaliści islamscy zabijają nie tylko chrześcijan, ale także samych muzułmanów, jeśli potępiają oni ich działania - powiedział nigeryjski kapłan, który od kilku lat przebywa w Radomiu.

Katolików w Nigerii jest ponad 20 mln, co stanowi nieco ponad 13 proc. miejscowej ludności. Chrześcijanie przeważają na południu i w środkowej części kraju, wyznawcy islamu - na Północy.

Apostolstwo szpitalne i edukacyjne to główne filary działalności duszpasterskiej Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Jedyny dom w Polsce znajduje się w Radomiu. Sprowadził ich śp. bp Jan Chrapek. Istniejące w różnych częściach świata Zgromadzenie rozwija działalność sanitarną i edukacyjną na rzecz chorych, niepełnosprawnych, ludzi w podeszłym wieku, sierot, dzieci i młodzieży potrzebującej. Działalność charytatywna, poprzez różne formy i sposoby służenia, obejmuje również zaangażowanie w kulturę i formację człowieka. Na świecie jest ok. 400 członków zgromadzenia, w Polsce 4. Założycielem zgromadzenia był ojciec Alojzy Maria Monti - zwany ojcem sierot i sługą chorych. Umarł w 1900 r. W 2003 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIGERIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Środa
noc
19°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
23°C Środa
wieczór
wiecej »