- Cała codzienna działalność Kościołów lokalnych ma mieć charakter misyjny - powiedział Papież w przesłaniu wideo, którym rozpoczęło się w stolicy Meksyku kontynentalne spotkanie o nowej ewangelizacji.
Potrwa ono do wtorku (19 listopada). Zorganizowała je w sanktuarium maryjnym Guadalupe Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej. Wśród 300 uczestników jest kilku kardynałów i kilkudziesięciu biskupów nie tylko latynoamerykańskich, ale też z USA. Franciszek przytoczył słowa Chrystusa: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem” (Mk 1, 38).
„Żywotne znaczenie ma dla Kościoła nie zamykać się, nie czuć się zadowolonym i pewnym, mając to, co się już osiągnęło. Gdy tak się stanie, Kościół zachoruje z powodu urojonej, nadmiernej obfitości, dostanie «niestrawności» i osłabnie – mówił Franciszek. – Trzeba wyjść z własnej wspólnoty i odważyć się dojść aż na peryferie egzystencjalne, które mają potrzebę, by odczuć bliskość Boga. On nie opuszcza nikogo, zawsze okazując swą niewyczerpaną czułość i miłosierdzie. To zatem jest tym, co należy zanieść wszystkim ludziom”.
Ojciec Święty wskazał, że w całej działalności duszpasterskiej trzeba cierpliwie docierać do wszystkich, nikogo nie wykluczając. Biskupi mają być prawdziwymi pasterzami, a nie książętami czy funkcjonariuszami, i nieść nadzieję, nie gasząc tchnienia Ducha Świętego. Takiej samej postawy trzeba ze strony księży. Należy ich przygotować, by umieli wychodzić ludziom na spotkanie. „Dzisiejsza kultura wymaga poważnej, dobrze zorganizowanej formacji i zastanawiam się, czy mamy dość autokrytycyzmu, by ocenić rezultaty bardzo małych seminariów, które nie mają wystarczającego zespołu formatorów” – powiedział Papież. Zachęcił też osoby zakonne do wierności charyzmatom swoich założycieli i podkreślił potrzebę przekazywania wiary nowym pokoleniom.
Przy okazji meksykańskiego spotkania Franciszek wzorem swoich poprzedników na Stolicy Piotrowej ofiarował sanktuarium Guadalupe złotą różę. Przesłał ją, by została złożona przed tamtejszym obrazem Patronki całej Ameryki.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.