Audiencja ogólna: Nauczanie św. Pawła o zmartwychwstaniu

Ludzie wierzący uzyskują zbawienie, wyznając ustami, że Jezus jest Panem i wierząc sercem, że Bóg Ojciec wskrzesił Go z martwych. Świadcząc o tym życiem, uobecniają prawdę Krzyża i Zmartwychwstania w swej historii. Nauczanie św. Pawła o głównej prawdzie chrześcijaństwa Benedykt XVI przypomniał na audiencji ogólnej.

Zauważył, że Apostoł Narodów nie pisał podręcznika teologii, ale raczej okazjonalnie wyjaśniał wątpliwości wiernych. Przekonany, że „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, próżna jest nasza wiara”, Paweł wskazywał na relacje świadków, którzy widzieli zarówno pusty grób, jak i zmartwychwstałego Pana. Ten, który został ukrzyżowany i objawił nieskończoną miłość Boga dla nas, zmartwychwstał i żyje między nami. On nas usprawiedliwił. Paweł mówi o zmartwychwstaniu jako o fakcie, który dokonał się w historii. Na dowód podkreśla, że zmartwychwstały Pan ukazywał się Apostołom wielokrotnie, a w końcu i on doświadczył Jego obecności. Dlatego Apostoł nie przestawał głosić tej prawdy przy różnych okazjach: w Antiochii, w Atenach, wobec Sanhedrynu, gubernatora Feliksa, króla Agrypy, żydów w Rzymie. Nie było to opowiadanie tylko o fakcie historycznym, który nie ma wpływu na naszą rzeczywistość. Św. Paweł wykazywał, że dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa cała ludzkość została stworzona do nieśmiertelności i zmierza do wiecznego życia z Bogiem. Benedykt XVI ukazał św. Pawła jako wzór uprawiania teologii. Podkreślił, że teolog nie tworzy nowych wizji świata i życia. Pozostaje na służbie prawdy przekazanej o wydarzeniu Chrystusa, który został ukrzyżowany i zmartwychwstał. Zadaniem teologa – podkreślił Benedykt XVI – jest pomóc zrozumieć w dzisiejszym świecie sens słów kreślonych starym alfabetem o Bogu, który jest z nami, i o prawdziwym życiu. „Teologia Krzyża nie jest jakąś teorią – powiedział Papież. – Jest rzeczywistością chrześcijańskiego życia. Życie wiarą w Jezusa Chrystusa, życie prawdą i miłością niesie codzienne wyrzeczenia, niesie cierpienia. Chrześcijaństwo nie jest drogą wygody. Jest raczej wymagającą wspinaczką, oświetlaną jednak blaskiem Chrystusa i wielkiej nadziei biorącej w Nim początek”. Wśród kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów na Placu św. Piotra było kilkuset Polaków, w tym kard. Henryk Gulbinowicz oraz siostry elżbietanki z przełożoną generalną m. Samuelą Werbińską. Po polsku papież powiedział: „Serdecznie witam pielgrzymów z Polski. Pozdrawiam przełożone sióstr elżbietanek, zgromadzone w Rzymie na konferencji plenarnej. Chrystus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. To główna prawda teologii św. Pawła i centrum naszej wiary. Niech ta prawda kształtuje naszą codzienność, abyśmy dostąpili owoców zbawienia. Niech Bóg wam błogosławi!”

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »