Reklama

Tusk o współpracy z RPA

Polska ma uzasadnione ambicje na kontynencie afrykańskim, jeśli chodzi o współpracę gospodarczą i polityczną - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z wiceprezydentem RPA Kgalemą Motlanthem. Obaj politycy podkreślali wagę współpracy gospodarczej.

Reklama

Tusk ocenił, że wyraźny wzrost obrotów handlowych między Polską i RPA oraz wspólne rozumienie problemów międzynarodowych to "początek drogi". "Współpraca między naszymi krajami może być punktem zwrotnym w relacjach nie tylko między naszymi państwami, ale i naszymi kontynentami. Polska ma uzasadnione ambicje na kontynencie afrykańskim, jeśli chodzi o współpracę gospodarczą i polityczną. I cieszę się, że naszym głównym partnerem jest państwo tak znaczące, tak kluczowe dla całego kontynentu" - zaznaczył szef rządu.

Szef polskiego rządu mówił, że współpraca z RPA jest absolutnym fundamentem projektu "Go Africa" - otwarcia Polski na współpracę z państwami Afryki. Zaznaczył, że efektem rozmów z października ub.r. w RPA był natychmiastowy wzrost obrotów handlowych. "Rzadko kiedy zdarza się (...), aby rozmowy przywódców, spotkania ministrów i przedsiębiorców przynosiły tak natychmiastowy efekt jak między RPA a Polską" - zaznaczył.

Tusk dodał, że obiektem zainteresowania przedsiębiorców południowoafrykańskich towarzyszących wiceprezydentowi RPA podczas wizyty w Polsce był nie tylko sektor rolno-spożywczy, ale także gospodarka morska. Jak poinformował, że przedmiotem rozmów była także możliwość inwestowania w RPA przez polskie firmy transportowe oraz współpraca naukowa.

"Przywitałem naszego dzisiejszego gościa przypominając wielkie dziedzictwo Nelsona Mandeli. Wszyscy składamy sobie szczere kondolencje po odejściu wielkiego afrykańskiego przywódcy, ponieważ świat wartości, jakie prezentował, jest bardzo bliski także Europejczykom, a szczególnie Polakom. (...) Nasze wspólne, podobne doświadczenia historyczne pozwalają nam Polakom lepiej rozumieć to wielkie dzieło, którego twórca był Nelson Mandela i którego jesteście dzisiaj kontynuatorami" - zaznaczył Tusk.

Szef rządu mówił także o wspólnym rozumieniu przez Polskę i RPA problemów międzynarodowych. Podkreślił, że z satysfakcją odnotował wspólne stanowisko Polski i RPA dotyczące sposobów rozwiązania kryzysu ukraińsko-rosyjskiego pokojowymi metodami. "Oba nasze państwa są zainteresowane aktywnym uczestnictwem w rozwiązywaniu konfliktów metodą dialogu i rozmowy, a nie agresji i przemocy" - zaznaczył Tusk. W tym samym tonie wypowiadał się Motlanthe: "RPA opowiada się za rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie na drodze dialogu"

Wiceprezydent deklarował, że RPA i Polska są gotowe, by dalej budować relacje. "Jesteśmy w pełni zaangażowani, by dalej budować, rozwijać nasze doświadczenia i wzmacniać relacje dwustronne, które są komplementarne i wzajemnie korzystne" - dodał. Jako obszary potencjalnej współpracy wymienił m.in. handel, naukę, edukację, rozwoju kwalifikacji, gospodarkę morską, rolnictwo oraz energetykę.

RPA jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski z kontynentu afrykańskiego. Pomimo światowego kryzysu gospodarczego, w relacjach Polski z RPA utrzymywał się wysoki poziomu wymiany handlowej sięgający 800 mln dol. W ostatnich latach wymiana ta miała dodatnie dla Polski saldo. Do najważniejszych południowoafrykańskich inwestycji w Polsce należą: inwestycja SAB Miller w przemyśle browarniczym (Browary Tyskie i Browary Lech), a także konsorcjum Fra-Mondi w zakłady celulozowo-papiernicze i drzewne (m.in. Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu Celuloza SA).

Motlanthe przyjechał do Polski z rewizytą po oficjalnej wizycie Tuska w RPA w październiku 2013 roku. W piątek w Warszawie wiceprezydent RPA spotkał się również z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama