Franciszek przyjął biskupów z Madagaskaru.
Kościół na Madagaskarze prowadzi ewangelizację w trudnych warunkach – zwrócił uwagę papież, przyjmując przybyłych z wizytą ad limina biskupów tego wyspiarskiego kraju. Przeżywa on już od lat niełatwy okres, związany z poważnymi trudnościami społecznymi i gospodarczymi – przypomniał Franciszek.
W przekazanym malgaskim biskupom przesłaniu wyraził uznanie dla ich apeli do całego społeczeństwa o odbudowę kraju. Zachęcił, by brali w niej czynny udział. „Ważne jest, byście zachowali konstruktywne relacje z władzami waszego kraju – stwierdził Ojciec Święty. – Musicie dążyć do jedności, sprawiedliwości i pokoju, by lepiej służyć swojemu narodowi, nie dając się wciągnąć w jakiekolwiek spory polityczne ze szkodą dla dobra wspólnego. Niech wasze słowa i działania będą zawsze wyrazem głębokiej komunii między wami!”.
Papież zachęca biskupów Madagaskaru do materialnego i duchowego wspierania ubogiej ludności. Winni oni odważnie apelować w sprawie ubóstwa do całego społeczeństwa, a zwłaszcza do polityków, gdyż jest ono w znacznej mierze powodowane korupcją i brakiem troski o dobro wspólne. Franciszek podkreśla ewangelizacyjne znaczenie szkół katolickich i potrzebę zapewnienia oświaty jak najliczniejszym dzieciom, zwłaszcza biednym. Przypomina znaczenie przygotowania do małżeństwa i umacniania wiary w rodzinach. Zachęca do konsekwentnego dawania chrześcijańskiego świadectwa. Ważne jest to zwłaszcza w kapłaństwie i życiu konsekrowanym, które nie mają być okazją do awansu społecznego, ale służbą Bogu i ludziom. W formacji kapłańskiej i zakonnej trzeba zwracać uwagę na relację z dobrami doczesnymi i roztropność w ich zarządzaniu. „Antyświadectwo w tej dziedzinie jest szczególnie szkodliwe ze względu na zgorszenie, jakie powoduje zwłaszcza tam, gdzie ludność żyje w niedostatku” – podkreśla papież.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.