Katolicy w Polsce częściej przystępują do Komunii św., jednak jest ich coraz mniej na niedzielnej Mszy. Notuje się wzrost liczby ruchów, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych.
Polska wciąż należy do krajów z najwyższym odsetkiem katolików. To niektóre dane zawarte w "Roczniku statystycznym. Kościół katolicki w Polsce 1991-2011". Wspólna publikacja ISKK i GUS została zaprezentowana w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Kościół opisany liczbami, jak nazwał publikację ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, przedstawia dane z ostatnich 20 lat. Jest to drugi wydany w Polsce Rocznik statystyczny. Pierwszy, który ukazał się w 1991 roku, obejmował lata 1918-1990. Publikacja prezentuje dane GUS, ISKK, niektórych Komisji Episkopatu Polski oraz dane zawarte w watykańskim Annuarium Statisticum Ecclesiae.
W Roczniku znajdują się m.in. informacje dotyczące podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, liczby dotyczące świeckich i duchownych, zakonów, organizacji kościelnych, zabytków sakralnych czy pielgrzymek. Rocznik ukazuje także sferę duchową Kościoła.
Bp Wojciech Polak, sekretarz KEP, podkreślił podczas prezentacji, że Rocznik jest owocem dobrej współpracy między GUS i ISKK. Jak mówił, ta współpraca odbywa się z błogosławieństwem Kościoła Katolickiego w Polsce. ISKK, ciesząc się słuszną autonomią, jako odrębna jednostka badawcza, ściśle współpracuje również z Episkopatem, prowadząc badania statystyczne w łonie Kościoła w Polsce. Zasady współpracy określa porozumienie między Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski a Prowincją Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego z 1994 roku.
Bp Polak dodał, że owoc pracy ISKK służy dobru całego Kościoła w Polsce. Jak podkreślił, ważnym owocem tej współpracy jest rocznik statystyczny - pokazuje on obraz Kościoła w szerszej perspektywie. - Myślę, że to piękny prezent na poświąteczne popołudnia, który pokazuje, jak wygląda Kościół w Polsce - mówił sekretarz KEP.
- Z punktu widzenia naszej współpracy z ISKK jest to dzieło, którym będziemy się szczycić - mówił prof. Janusz Witkowski, prezes GUS. Jak dodał, Rocznik to dobra lektura dla tych, którzy są zainteresowani wiedza nt. Kościoła Katolickiego. - Pierwsze zdanie zapisane w przedmowie oddaje sens naszej wspólnej pracy: "przekazujemy Państwu publikację znaczącą zarówno dla historii kościoła jak i dla statystyki w Polsce. Jest to dzieło wspólne - owoc zabiegów ludzi kościoła, osób świeckich i duchownych, współdziałających w celu ukazania poprzez dane statystyczne i ich analizę prawdy o kościele w Polsce" - cytował prof. Witkowski. Prezes GUS dodał, że współpraca obu instytucji zawsze trwa z myślą o poznaniu prawdy o Kościele Katolickim i o tym, co poprzez statystykę można zaprezentować. - To jest nasze największe dzieło. Współpracujemy ponadto w wielu obszarach, które znajdują odzwierciedlenie w publikacjach. Jest to efekt dużego zaangażowania wielu osób po obu stronach - mówił prod. Witkowski.
Ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor ISKK, zwrócił uwagę na współpracę Instytutu i GUS.
Jak mówił, w publikacji znajdują się nowe informacje statystyczne po 20 latach od wydania pierwszego rocznika. Ponadto nowy Rocznik uwzględnia wymogi metodologiczne, co pozwala na bardziej wyczerpujące i wszechstronne ukazanie statystycznego obrazu Kościoła i jego działalności.
Ks. prof. Zdaniewicz, uzasadniając współpracę obu instytucji podkreślił, że GUS służy prawdzie, a to wielka misja społeczna. - Instytut uczy się w GUS metod statystycznych przydatnych do prowadzenia badań, ale cieszymy się też, że GUS współpracując z ISKK poszerza zakres swoich badań, szukając nowych problemów. Ich rozwiązywanie wykorzystuje metody statystyczne, dotykając rzeczywistości nie do końca empirycznej - tłumaczył.
Instytut Kościoła Katolickiego i Główny Urząd Statystyczny współpracują od ponad 20 lat. Współpraca oficjalnie rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy to GUS i Zakład Socjologii Religii SAK (obecnie ISKK) podpisali porozumienie o współpracy na okres 2 lat. Po upływie tego czasu porozumienie zostało odnowione i zawarte na czas nieokreślony.
Współpraca obu instytucji zaowocowała m.in. nadaniem numerów Regon parafiom katolickim, badaniem organizacji trzeciego sektora czy przygotowaniem do Narodowego Spisu Powszechnego.
"Rocznik statystyczny. Kościół katolicki w Polsce 1991-2011" jest dostępny także na płytach CD oraz na stronie www.stat.gov.pl. Wydanie książkowe ukazało się nakładem Zakładu Wydawnictw Statystycznych.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.