W obchodach Triduum Paschalnego w Brazylii wzięła udział znacznie większa liczba wiernych, niż w zeszłym roku. Było to szczególnie widoczne na ulicach brazylijskich miast w czasie wielkopiątkowych procesji „Pana, który umarł”, a także podczas licznych inscenizacji Męki Pańskiej przygotowanych przez młodzież.
Świąteczna jest w Brazylii tylko Niedziela Wielkanocna. W tym roku jednak w poniedziałek 21 kwietnia przypada święto państwo upamiętniające Joaquima José da Silvę, zwanego popularnie Tiradentes, tzw. „męczennika wolności konspiracji w stanie Minas Gerais”, który został skazany przez Portugalczyków na śmierć w 1792 r. Brazylijczycy mają tym razem dla siebie i swoich rodzin aż cztery dni świętowania, bowiem również Wielki Piątek jest w tym kraju wolny od pracy.
Z okazji Świąt Wielkanocnych brazylijscy biskupi przekazali wiernym życzenia za pośrednictwem internetu.
Według przewodniczącego konferencji episkopatu kard. Raymundo Damasceno de Assisa Jezus Zmartwychwstały wciąż nam przypomina: „Nie lękajcie się!”. Prosi nas, byśmy kontynuowali Jego dzieło w tym świecie poprzez czynienie dobra. „Chcemy, tak jak Jezus, zapalać świat ogniem miłości, który oczyszcza i przemienia”. W nawiązaniu do tegorocznej Kampanii Braterstwa, która uwrażliwiała wiernych na problem handlu ludźmi, metropolita Aparecidy przypomniał w swoim przesłaniu, że chrzest zobowiązuje nas do potępiania istniejącego zła.
Z kolei kard. Odilo Scherer, arcybiskup największej brazylijskiej diecezji São Paulo, wyraził przekonanie, że Wielkanoc jest okazją do pogłębienia i odnowienia naszej wiary, jak też naszej przynależności do Jezusa Chrystusa, który jest „naszym życiem i zmartwychwstaniem”. Hierarcha życzył wiernym, aby cieszyli się prawdziwą radością i pokojem, którymi Chrystus po zmartwychwstaniu obdarzył swoich uczniów.
Dla najmłodszego brazylijskiego kardynała João Oraniego Tempesty „jest nie do pomyślenia, aby katolik nie przechodził Paschy, nie celebrował Zmartwychwstania”. Dla metropolity Rio de Janeiro „Pascha chrześcijańska to nowe życie w Chrystusie Zmartwychwstałym”. Stąd też prosił wiernych, aby dążyli w życiu pojednania z Bogiem i bliźnimi.
Jak podkreśla w swoim przesłaniu do wiernych abp Jaime Spengler z Porto Alegre, „my, dzisiejsi uczniowie Chrystusa, wyrażamy wiarę w świadectwo wczorajszych Jego uczniów”. Według tego hierarchy podobnie jak oni, tak i my jesteśmy wezwani, aby we wspólnotach czytać i przeżywać Słowo Boże”. Abp Spengler życzył, aby wierni zostali dotknięci przez łaskę spotkania ze Zmartwychwstałym, a dzięki temu mogli dostrzec łączność Nieba z ziemią i przeżywać spotkanie człowieka z Bogiem”.
Natomiast abp Alberto Taveira Corréa z Belém do Pará podkreśla, że dzisiejszy człowiek oczekuje od chrześcijan znaku nowego życia. Słyszymy wołanie o dawanie bardziej aktywnego świadectwa w strukturach świata, o widoczne zaangażowanie na rzecz wartości Ewangelii, poszanowania godności życia ludzkiego i prawdy. Wspomniany hierarcha zaznacza, że do nas należy dawanie odważnej i radosnej odpowiedzi, aby orędzie wielkanocne mogło przebiegać drogami tego świata, właśnie pośród naszego pokolenia.
Należy się spodziewać, że dzięki łasce Ducha Świętego brazylijscy wierni z odwagą i radością będą realizowali zachęty swoich pasterzy, aby przeżywać orędzie paschalne i dawać mu świadectwo.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.