Warszawiacy na pl. Zamkowym świętowali 223. rocznicę uchwalenia konstytucji. Głos zabrał prezydent.
Uroczystości z udziałem Bronisława Komorowskiego na Starym Mieście rozpoczęły się w samo południe. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym prezydent dokonał przeglądu wojsk. Odśpiewano także hymn państwowy, odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, oddano salut armatni oraz odśpiewano "Witaj majowa jutrzenko".
Następnie głos zabrał Bronisław Komorowski. - Wiemy, że Konstytucja Trzeciomajowa nie była wtedy zwieńczeniem dzieła modernizacji Polski, ale raczej postulatem głębokiej reformy. Była zapowiedzią działań zmierzających do przełamania słabości ustrojowej, militarnej, politycznej i gospodarczej. Miała być drogą do nowoczesności państwa i do wolności narodu. Drogą do zerwania, wtedy jakże silnych, zależności od Rosji. Sposobem na zaczerpnięcie ze źródeł zachodnioeuropejskich, ożywczych idei oświeceniowych - mówił prezydent.
Przypomniał, że nie udało się nam wtedy wyzwolić z zależności od Wschodu. - Wielki zamysł głębokiej modernizacji Polski legł wtedy w gruzach. Obalona Konstytucja 3 Maja została na pokolenia przestrogą i wskazówką. Do dzisiaj przypomina, że nie ma wolności bez nowoczesności - dodał.
Agata Ślusarczyk /GN Mimo deszczowej aury na pl. Zamkowy przyszło wielu mieszkańców Prezydent zaznaczył, że w tym roku świętujemy 25-lecie ponownego odzyskania wolności. - Świętujemy jednocześnie 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju. Rozpoczęliśmy ten proces w 1989 roku od skutecznego zerwania pojałtańskich uzależnień od Wschodu i od wyznaczenia strategii dążenia przez Polskę do świata Zachodu, do świata Europy. Ta strategia doprowadziła nas 15 lat temu do członkostwa w NATO, a 10 lat temu do Unii Europejskiej. Dzieło naprawy Rzeczypospolitej rozpoczęliśmy od wielkiej reformy politycznej, społecznej i gospodarczej. Konstytucja z roku 1997 była ukoronowaniem tego procesu - powiedział.
Nawoływał także do docenienia wielkości myśli twórców Konstytucji sprzed 223 lat oraz docenienia własnego dzieła. - Szanujmy naszą współczesną konstytucję. Doceńmy efekty naszej walki, naszych wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny - powiedział i dodał: - Nie ma wolności bez nowoczesności. Bo kto stoi w miejscu, kto trwa w samozadowoleniu, kto trwa w przekonaniu, że nie trzeba się ciągle doskonalić, unowocześniać, ten skazuje siebie i kraj na przegraną w trwającej od zawsze i na zawsze konkurencji ludzi, narodów i państw.
W programie uroczystości była także defilada pocztów sztandarowych, kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz koncert orkiestry wojskowej z Węgier.
Wcześnie w stołecznej archikatedrze kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w intencji ojczyzny, w której uczestniczył prezydent wraz z małżonką. Natomiast przed południem na Zamku Królewskim Komorowski wręczył odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego uhonorowany został ks. Michał Heller za "znamienite zasługi dla polskiej nauki, osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią oraz twórcze poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o sens, prawdę i piękno".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.