Reklama

Spotkanie Kaszubów z całego świata

- Zjazd Kaszubów jest szczególną okazją do promocji Kaszubszczyzny i podtrzymywania tradycji regionu - mówi Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Reklama

Do Pruszcza Gdańskiego 5 lipca przybyli Kaszubi z całej Polski i spoza jej granic. Część z nich, tradycyjnie już, dotarła na miejsce pociągiem "Transcassubia", który wyruszył z Chojnic wczesnym rankiem o godzinie 4.34. Zanim przyjechał na metę, zabrał ze sobą kilkuset Kaszubów, m.in. z Brus, Kościerzyny i Trójmiasta.

Nietypowy pociąg przybył do Pruszcza Gdańskiego o godz. 9.30. Następnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Kaszubów, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

- Kultura kaszubska wpisuje się w całą kulturę europejską, z której jesteśmy dumni. Cieszę się z tego dzisiejszego spotkania, podczas którego zaprezentujecie waszą wyjątkową sztukę, język, literaturę i muzykę. Pielęgnujcie tę piękną tradycję, która sprawia, że nasze życie staje się ciekawsze. Obecny w waszej kulturze duch chrześcijański nadaje jej jeszcze głębszego sensu. Kaszubi trzymali i wciąż trzymają z Bogiem - powiedział bp Szlachetka.

Sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Kaszubi w kolorowym i radosnym pochodzie przemaszerowali do tzw. Faktorii Rzymskiej, gdzie miało miejsce oficjalne rozpoczęcie Zjazdu Kaszubów.

- Coroczny Zjazd Kaszubów jest bardzo ważny, ponieważ pokazuje, jak liczna i zintegrowana jest społeczność kaszubska - mówi Ł. Grzędzicki. - To także doskonała okazja do promocji tego, co składa się na Kaszubszczyznę - języka, regionalnych strojów, rękodzieła. Coraz częściej widzimy, że o tożsamości regionu świadczy też kuchnia. Przykładem tego jest truskawka kaszubska, najlepszy owoc na świecie. Jesteśmy z niej dumni - dodaje.

Na uczestników zjazdu czekało wiele atrakcji. Na jarmarku twórców kaszubskich zostały zaprezentowane regionalne hafty, rzeźby, malarstwo i ceramika. Głodni mogli skosztować kaszubskich specjałów kulinarnych. Wszyscy dobrze bawili się przy akompaniamencie lokalnych zespołów. Zagrały m.in. Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki", Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice", Zespół Pieśni i Tańca "Frantówka", zespół "Czarodzieje" z Kaszub, Paweł Ruszkowski oraz zespół "Fucus".

- Tego typu wydarzenia pozwalają Kaszubom jednoczyć się. Ja szczególnie cieszę się z tego, że mogłam dzisiaj obejrzeć pokaz tradycyjnego kaszubskiego tańca - dzieli się swoimi wrażeniami Izabela Ulenberg. - Sama jestem młodą Kaszubką, mówię w języku kaszubskim, kultywuję regionalne tradycje. U moich rówieśników wygląda to różnie. Wszystko zależy od tego, jak zostaniemy wychowani w domu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama