Szympans "wychowany" przez ludzi nie jest mądrzejszy.
Badania pokazały, że szympansy "wychowane” przez ludzi nie są wcale mądrzejsze od tych chowanych przez małpią rodzinę. Okazało się, że to geny przede wszystkim odpowiadają za inteligencję szympansów i ingerencja człowieka nic tu nie pomoże.
Badania te jednak mogą pomóc także w lepszym zrozumieniu ludzkiego IQ, ponieważ geny odgrywają olbrzymią rolę w ludzkiej inteligencji.
Nowe badania z udziałem 99 szympansów z różnych grup wiekowych wykazały, że około 50 proc. różnic, zaobserwowanych w trakcie testów na inteligencję, można przypisać genom.
Szympansy chowane przez ludzi nie były lepsze w zadaniach od tych wychowywanych przez rodzime osobniki.
William Hopkins z Yerkes National Primate Research Center zauważa, że badania nad szympansami mogą rzucić trochę światła na ludzką inteligencję. W przeciwieństwie do ludzi, wyniki w przypadku szympansów wolne są od skomplikowanego wpływu czynników takich jak system edukacji, ekonomiczny status, życie rodzinne czy kultura.
- Na razie nie jest jasne, jakie szczególne geny odpowiadają za obserwowane, indywidualne różnice w zdolnościach poznawczych. Stawianie tego pytania może jednak naprowadzić nas na trop genów, które zmieniły się w czasie ewolucji człowieka i pozwoliły wyłonić się typowo ludzkim specjalizacjom poznawczym - mówi Hopkins. Zwraca również uwagę na to, że warto rozważyć, jakie „zmiany w organizacji kory mózgowej mogą mieć związek z indywidualnymi różnicami poznawczymi oraz czy wspólne geny mogą wyjaśnić popularne rozbieżności”.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.