Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) wygrał w sobotę 14. etap wyścigu Tour de France z metą w narciarskim kuriorcie Risoul. To drugi Polak, po Zenonie Jaskule w 1993 roku, który sięgnął po etapowe zwycięstwo w najbardziej prestiżowej imprezie kolarskiej świata.
Polski kolarz w piątek zajął drugie miejsce na mecie 13. etapu, przegrywając tylko z liderem, Vincenzo Nibalim. W sobotę zrewanżował się Włochowi, który po zaciętym pościgu przyjechał do Risoul na drugiej pozycji.
Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Francuz Jean Claude Peraud, a na kolejnych jego rodacy - Thibaut Pinot i Romain Bardet, kilkadziesiąt sekund za Majką. Większe straty poniósł na sobotnim etapie Michał Kwiatkowski, który odpadł z czołowej grupy już na przedostatniej premii górskiej, słynnej przełęczy Izoard.
Etap z Grenoble do Risoul, uważany za najtrudniejszy w alpejskiej części Tour de France, najeżony był górskimi podjazdami. Jakby wbrew tym trudnościom już w pierwszej części rywalizacji zaatakowała kilkunastoosobowa grupka, w której, obok Majki, znalazł się między innymi jadący w koszulce najlepszego górala Hiszpan Joaqin Rodriguez.
W miarę upływu kilometrów liczebność czołówki topniała i w efekcie ostatnie kilometry podjazdu do mety Majka pokonał samotnie, sięgając po największy w karierze sukces. Wcześniej, w Giro d'Italia, zajął szóste miejsce.
"Po Giro d'Italia miałem dołek formy, ale teraz wyraźnie odbudowuję dyspozycję. To pierwsze moje zwycięstwo, po całej serii drugich i trzecich miejsc. Czuję się bardzo dobrze i z optymizmem patrzę na kolejne etapy" - powiedział Majka.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.