Fundacja Dobra Fabryka została założona przez Szymona Hołownię. Jej celem jest „produkcja dobra” w tych zakątkach świata, gdzie ludziom zło obiera nadzieję.
„Moi Kochani! Założyłem dziś drugą fundację. Nazywa się Fabryka Dobra. Będzie fabryką przenośną. Rozstawiać się z nią będziemy tam, gdzie ludzie wyrządzali (wyrządzają) ludziom zło. I zamiast gadać, lamentować, płakać i jęczeć, my po cichu, metodycznie i konkretnie będziemy właśnie tam produkować DOBRO!” - napisał 8 sierpnia na Facebooku Szymon Hołownia.
Dwa pierwsze przedsięwzięcia Fundacji to wsparcie znajdujących się w dramatycznej sytuacji finansowej hospicjum w Rwandzie oraz szpitala w północnym Kongo, prowadzonych przez polskie Siostry od Aniołów. Każde z wybranych miejsc Szymon Hołownia regularnie odwiedza, by na bieżąco weryfikować potrzeby i udzielać pomocy w sposób optymalny.
Obu placówkom grozi zamknięcie ze względu na brak funduszy. „Dzienna racja (dwie porcje) dziennej diety dla umęczonej nowotworami Adeline z hospicjum to 24 złote. Worek krwi do transfuzji niezbędny Furaha, dziewczynce z ciężką malarią, to 45 złotych. Poród (w tym cztery wizyty prenatalne) to 75 złotych. Konsultacja lekarska - 1,5 złotego” - wylicza Hołownia, apelując o wpłaty na konto fundacji.
Fundacja opiera się na finansowaniu społecznościowym (crowdfundingu). Prosi o małe sumy (5, 10, 15 złotych), przesyłane w ramach zlecenia stałego. Organizować też będzie zbiórki celowe - na zakup krwi do transfuzji, leków, żywności, opłaty za prąd, media, pracę ludzi etc.
„Po siedemnastu latach w zawodzie dziennikarza jestem tak zmęczony czczym biciem piany, że uwierzcie mi, że dziś mam ochotę poryczeć się ze szczęścia - znów, już po raz drugi, mogę zaprosić wspaniałych ludzi do wspólnej ROBOTY” - pisze Hołownia.
Fundacja Dobra Fabryka to już druga, po Fundacji Kasisi, instytucja założona przez Szymona Hołownię. „Zawsze powtarzałem, że to, co stanowi o absolutnej wyjątkowości Kasisi, to miłość. A miłość już tak ma, że zawsze się dzieli. A jak się dzieli, to się mnoży” - pisze na Facebooku Hołownia.
Szczegóły na temat dotyczącymi Fundacji można znaleźć na facebookowym profilu: https:// www.facebook.com/dobrafabryka?fref=ts.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.